Skip to content Skip to navigation

Üç Boyutlu Yazıcıda Basılan İlk Dizüstü Bilgisayar

Oğulcan Açıkgöz
10/02/2015 - 09:13

Artık hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanan üç boyutlu yazıcılarla ilgili gelişmelere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Bu kez Ryan Dunwoody ve Jesse Lozano isimli iki girişimci üç boyutlu yazıcıda basılmış ilk dizüstü bilgisayarı üretmeyi başardı.

Pi-Top olarak isimlendiren bu bilgisayar ihtiyaç duyulabilecek her şeyin içinde bulunduğu bir kit halinde satın alınabiliyor. Çok kısa bir sürede kullanılır hale getirilebilen bilgisayar için en ufak bir lehim bile yapılması gerekmiyor. Ayrıca hâlihazırda üç boyutlu bir yazıcınız varsa istediğiniz renkte hatta üzerinde isminizin yazdığı farklı bir bilgisayar kasasını, kitle birlikte gelen üç boyutlu yazıcı dosyaları sayesinde kolayca tasarlayabiliyorsunuz.

Dunwoody ve Lozano, sıradan bir dizüstü bilgisayar olarak da kullanılabilen Pi-Top projesinin temel amacının kullanıcıları eğitmek olduğunu söylüyor. Girişimcilerin kurduğu internet sitesinde bu amaca yönelik olarak en temel düzeyden en ileri düzeye kadar ücretsiz dersler yer alıyor. Bu dersler sayesinde kullanıcıların elektroniği anlamaları, kendi devre kartlarını ve herhangi bir üç boyutlu nesneyi nasıl basacaklarını öğrenmeleri hedefleniyor.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.