Skip to content Skip to navigation

Üç Boyutlu Yazıcıdan Yeni Nesil Robot

Dr. Zeynep Bilgici
31/07/2015 - 19:11

Robot deyince çoğumuzun aklına metalik insansı robotlar gelse de insanlığın hizmetine sunulmuş robotların görevleri, şekilleri ve hatta yapıları büyük farklılıklar gösterebiliyor. Genellikle bilgisayar programı ya da bir operatör kontrolünde çalışan bu elektromekanik cihazların çoğu, hızlı ve keskin hareket edebilme kabiliyetleri sayesinde programlanmış görevleri yerine getirebiliyor.

Son dönemde robot teknolojisi alanında ezberleri bozan önemli gelişmeler yaşanıyor. Bir yandan robotlara sürünme, tırmanma, uçma gibi hareket kabiliyetleri kazandırılırken diğer yandan doğadaki canlılardan ilham alan yeni nesil robotlar üretiliyor. “Yumuşak robotlar” olarak bilinen bu robotlar yapılarındaki esnek ve yumuşak malzemeler sayesinde farklı görevlere uyum sağlayabiliyor. Üstelik metalik robotlara göre bizim için çok daha güvenli oldukları düşünülüyor. Ancak, bu robotların yavaş hareket etmesi kullanım alanlarını kısıtlıyor.

Robotların hareket kabiliyetini artırmak ve güvenli olmalarını sağlamak amacıyla yumuşak ve sert malzemelerin bir arada kullanıldığı robotlar üretilmeye çalışılıyor. Ancak zıt özellikleri olan bu iki farklı malzemeyi kullanarak robot yapmak tasarım ve üretim aşamalarında zorluklar çıkarıyor. Bu sorunları azaltmayı hedefleyen çalışmalardan biri de Science dergisinde yayımlandı. Harvard Üniversitesi ile San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu çalışmada üç boyutlu yazıcıda basılabilen yeni nesil robot üretildi.

Yapısında yumuşak ve sert malzemeler kullanılan bu robot, iki ana bölümden oluşuyor. Yarı küreye benzeyen bu bölümlerden biri, robotun daha kolay hareket edebilmesi için esnek bir malzemeden yapılıyor. Diğer parça ise sertliği dıştan içe doğru kademeli olarak azalacak şekilde hazırlanıyor. Bu sayede yumuşak ve sert malzemenin bir arada kullanılmasının yol açtığı mekanik problemler en aza indiriliyor. Dışı yumuşak içi ise sert malzemeden oluşan bu robotun iç kısmında tamamen sert malzemeden yapılmış küçük bir bölme yer alıyor. Bu bölmeye oksijen ve bütan gazları dolduruluyor. Bu gazlar ateşlendiğinde, açığa çıkan enerji robotun hareket etmesini sağlıyor. Bu enerji sayesinde hiçbir yere bağlanmadan yaklaşık 100 kere zıplayabilen robot, bir sıçrayışta 0,75 m yüksekliğe ve 0,15 m uzaklığa ulaşabiliyor.

Üç boyutlu yazıcıda basılabilen bu robot kolay üretim, dayanıklılık ve üstün hareket kabiliyeti gibi farklı özellikleriyle pek çok avantajı bünyesinde taşıyor.

 

Kaynak:

  • http://wyss.harvard.edu/viewpressrelease/207/jumping-robot-release

İlgili İçerikler

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.

Teknoloji

Hibrit enerjili uçak BEHA’nın (biyoelektrikli hibrit hava aracı) 2025’te yolcu taşımaya başlayarak hizmete girmesi hedefleniyor. 18 yolcu kapasiteli uçak, özgün kanat tasarımı sayesinde 300 metre uzunluğundaki çok kısa pistlerde kalkış ve iniş yapabilecek.

Teknoloji

Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam’da Bilim ve Teknik kitabında, 1270 ve 1280 yılları arasında Moğolların Bağdat’ı istilasının hemen ardından Arap mucit Hasan Rammah’ın Kitâbü’l Fürusiyye ve’l-Menasibü’l-Harbiyye adlı eserinde tarif ettiği ve “kendi kendine hareket eden ve yanan yumurta” olarak isimlendirdiği düzeneğin torpidonun tarihteki bilinen ilk örneği olduğundan bahsediyor.

Teknoloji

1928’de Walt Disney en büyük çizgi film yapım şirketlerinden biriydi. Dönemin en önemli yapımlarından biri olan Buharlı Gemi Willie (Steamboat Willie - 1928) yönetmen Ub Iwerks ve Walt Disney imzasıyla perdeye yansıdı. Başrolde ününü günümüzde de devam ettiren Disney kahramanı Mickey Mouse vardı.

Teknoloji

11-13 Nisan tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek İstanbul Teknik Üniversitesi Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019’un başvuruları başladı.

Teknoloji

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından bu yıl “Dijital Türkiye” ana temasıyla düzenlenecek 8. Science Expo, 2-5 Mayıs 2019 tarihleri arasında Bursa’da gerçekleştirilecek.

Teknoloji

Uçsuz bucaksız derin denizlerde yaşayan canlıları incelemek, günümüzde kullanılan gelişmiş teknolojilere rağmen, araştırmacılar için hâlâ zorlu bir süreç. Bu süreci kolaylaştırmak isteyen araştırmacılar yeni yöntemler geliştiriyor.

Teknoloji

İtalya’daki Ferrara Üniversitesi’nden Dr. Giovanna Paolone ve arkadaşları epilepsi tedavisi için bir beyin implantı geliştirdi. Beynin hastalıklı bölgelerine yerleştirilen cihaz, epilepsi tedavisinde kullanılan bir tür protein salgılıyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergileri, hem Dünya Kadınlar Günü’nü hem de Pi Günü’nü kapsayan 8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası için Türkiye’nin dört bir yanında farklı temalarda bilim söyleşileri etkinlikleri düzenliyor.