Skip to content Skip to navigation

Üç Boyutlu Yazıcıdan Yeni Nesil Robot

Dr. Zeynep Bilgici
31/07/2015 - 19:11

Robot deyince çoğumuzun aklına metalik insansı robotlar gelse de insanlığın hizmetine sunulmuş robotların görevleri, şekilleri ve hatta yapıları büyük farklılıklar gösterebiliyor. Genellikle bilgisayar programı ya da bir operatör kontrolünde çalışan bu elektromekanik cihazların çoğu, hızlı ve keskin hareket edebilme kabiliyetleri sayesinde programlanmış görevleri yerine getirebiliyor.

Son dönemde robot teknolojisi alanında ezberleri bozan önemli gelişmeler yaşanıyor. Bir yandan robotlara sürünme, tırmanma, uçma gibi hareket kabiliyetleri kazandırılırken diğer yandan doğadaki canlılardan ilham alan yeni nesil robotlar üretiliyor. “Yumuşak robotlar” olarak bilinen bu robotlar yapılarındaki esnek ve yumuşak malzemeler sayesinde farklı görevlere uyum sağlayabiliyor. Üstelik metalik robotlara göre bizim için çok daha güvenli oldukları düşünülüyor. Ancak, bu robotların yavaş hareket etmesi kullanım alanlarını kısıtlıyor.

Robotların hareket kabiliyetini artırmak ve güvenli olmalarını sağlamak amacıyla yumuşak ve sert malzemelerin bir arada kullanıldığı robotlar üretilmeye çalışılıyor. Ancak zıt özellikleri olan bu iki farklı malzemeyi kullanarak robot yapmak tasarım ve üretim aşamalarında zorluklar çıkarıyor. Bu sorunları azaltmayı hedefleyen çalışmalardan biri de Science dergisinde yayımlandı. Harvard Üniversitesi ile San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu çalışmada üç boyutlu yazıcıda basılabilen yeni nesil robot üretildi.

Yapısında yumuşak ve sert malzemeler kullanılan bu robot, iki ana bölümden oluşuyor. Yarı küreye benzeyen bu bölümlerden biri, robotun daha kolay hareket edebilmesi için esnek bir malzemeden yapılıyor. Diğer parça ise sertliği dıştan içe doğru kademeli olarak azalacak şekilde hazırlanıyor. Bu sayede yumuşak ve sert malzemenin bir arada kullanılmasının yol açtığı mekanik problemler en aza indiriliyor. Dışı yumuşak içi ise sert malzemeden oluşan bu robotun iç kısmında tamamen sert malzemeden yapılmış küçük bir bölme yer alıyor. Bu bölmeye oksijen ve bütan gazları dolduruluyor. Bu gazlar ateşlendiğinde, açığa çıkan enerji robotun hareket etmesini sağlıyor. Bu enerji sayesinde hiçbir yere bağlanmadan yaklaşık 100 kere zıplayabilen robot, bir sıçrayışta 0,75 m yüksekliğe ve 0,15 m uzaklığa ulaşabiliyor.

Üç boyutlu yazıcıda basılabilen bu robot kolay üretim, dayanıklılık ve üstün hareket kabiliyeti gibi farklı özellikleriyle pek çok avantajı bünyesinde taşıyor.

 

Kaynak:

  • http://wyss.harvard.edu/viewpressrelease/207/jumping-robot-release

İlgili İçerikler

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.

Teknoloji

Pekin Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Zhiyong Zhang ve öğrencileri, anne karnındaki bebeklerin Down sendromlu olup olmadığını tespit edebilen, transistör (elektrik sinyallerini yükseltmede kullanılan bir tür devre elemanı) tabanlı bir DNA sensörü geliştirdi.

Teknoloji

Atıkların sebep olduğu kirlilik günümüzün en önemli çevre sorunlarından biri. Bu nedenle araştırmacılar doğaya zarar veren atıkların yeniden kullanılabilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. Her yıl milyonlarca atık geri dönüştürülmek amacıyla insan gücüyle ayrıştırılsa da artık bu işi otonom olarak yapabilecek robotlar geliştiriliyor.