Skip to content Skip to navigation

Uluslararası Balonlu Araba Yarışması

Bilim Genç
16/02/2015 - 10:55

Uluslararası bir yarışmaya katılmak ister misiniz? İşte size bir fırsat: Science Buddies adlı internet sitesi ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin en fazla dört kişilik takımlar halinde katılabileceği balonla çalışan araba yarışması düzenliyor. Yarışmaya 22 Şubat – 15 Mart tarihleri arasında başvurulabilecek. Yarışmayı kazanan takım 1500 dolarlık ödülün sahibi olacak. Ödül, kazanan takımın okuluna aktarılacak ve öğrencilerin sosyal aktiviteleri için kullanılacak.

Yarışmanın birincisi ağırlık x katedilen mesafe denklemine göre en fazla puanı alan ekip olacak. Hesaplama metrik sistem kullanılarak yapılacak. Ağırlık arabanın taşıdığı yükü, kat edilen mesafe ise arabanın yükü taşırken ne kadar yol aldığını ifade ediyor. Hafif bir yükle uzun bir mesafe gittiğinizde mi, yoksa ağır bir yükle kısa bir mesafe gittiğinizde mi en yüksek puanı alabilirsiniz? Bu da sizin çözmeniz gereken bir problem.

Araba tasarımında kullanılabilecek malzemelerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

1

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.