Skip to content Skip to navigation

Üniversiteliler Efficiency Challenge Electric Vehicle’da Yarıştı

Nurulhude Baykal
15/08/2016 - 09:17

Bu yıl 12.’si düzenlenen alternatif enerjili araç yarışları 1-7 Ağustos 2016 tarihleri arasında İzmit Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. Yarışma bu sene uluslararası katılımcılara da açık olduğu için Efficiency Challenge Electric Vehicle adıyla tanıtıldı. Başvuruda bulunan ekiplerin hazırladığı araçlar üç günlük teknik kontrol sürecinin ardından yarışmaya katılma hakkı kazandı. Batarya elektrik enerjili araç (Electromobile) kategorisinde kırk üç, hidrojen enerjili araç (Hydromobile) kategorisinde ise sekiz takım final için yarıştı.

Hydromobile kategorisinde Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Takımı yerli motor da kullanarak ürettikleri başarılı enerji yönetim sistemiyle birinciliği ve 25.000 TL’lik birincilik ödülünün yanı sıra 10.000 TL değerinde Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü de hak etti. Uludağ Üniversitesi UMAKİT Takımı bu teşvik ödülünü alan bir diğer takım oldu. Aynı kategoride Anadolu Üniversitesi Hidroana Takımı ikinci, Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Hidromobil Takımı ise üçüncü sırada yer aldı.

Electromobile araçlar arasındaki yarışı ise otuz turu 65 dakikada, 1210 Wh enerji harcayarak tamamlayan İstanbul Üniversitesi MilAt 1453 Takımı kazandı. Trakya Üniversitesi Pehlivan Team ikinci, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın Takımı ise üçüncü oldu. Bu kategoride verilen Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü Pamukkale Üniversitesi Atay Takımı beş araç parçasıyla birinci sıradan alırken, onu üçer parçayla Dokuz Eylül Üniversitesi Solaris, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-TEK ve Karabük Üniversitesi KBÜELAR takımları takip etti. Tasarım Ödülü Atatürk Üniversitesi ATAKAR Takımı ile Çukurova Üniversitesi Çukurova Takımı arasında paylaştırılırken, Kurul Özel Ödülü de yarışlara ilk defa katılan ve sınırlı imkânlarına rağmen final yarışlarına katılabilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diriliş Takımı’na ve iletişim faaliyetleri ve ekip ruhunu ön plana çıkardıkları çalışmaları nedeniyle Erciyes Üniversitesi Enerjist Takımı’na verildi.

Bu etkinliklerin düzenlenmesinin tek amacı Electromobile ve Hydromobile araçları yarıştırmak değil, ülkemiz üniversitelerinin teknik ve teknolojik kapasitesini göstermenin yanı sıra alternatif enerji teknolojileri konusunda toplumda farkındalık oluşturmak. Bu anlamda yarışmayı düzenleyen TÜBİTAK’ın Popüler Bilim Dergileri Genel Yayın Yönetmeni Duran Akca’nın da katkılarıyla katılımcıların iletişim faaliyet raporları da değerlendiriliyor. Bu daldaki 5000 TL’lik para ödülünü okullara yönelik yaptıkları çalışmalar nedeniyle Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi KARGET Takımı ve düzenlediği Balkan turuyla ulusal ve uluslararası tanınırlık sağladığı için Trakya Üniversitesi Pehlivan Team kazandı.

 

Ülkemizin geleceğine umutla bakmamızı sağlayan gençlerimizin yaptığı çalışmaları görmek ve onlara destek olmak için challenge.tubitak.gov.tr adresini takip edebilirsiniz.

 

Electromobile yarışında ilk 10'a giren takımlar

 1. İstanbul Üniversitesi - MilAT 1453
 2. Trakya Üniversitesi - Pehlivan Team
 3. İstanbul Aydın Üniversitesi - Elektroaydın
 4. Gaziantep Üniversitesi - ORET
 5. Süleyman Demirel Üniversitesi - Moon Team
 6. Erciyes Üniversitesi - Enerjist
 7. Bozok Üniversitesi - Atılganlar
 8. Karadeniz Teknik Üniversitesi - Enerji Teknolojileri Topluluğu
 9. Kocaeli Üniversitesi - Türkmekatronik
 10. Namık Kemal Üniversitesi - Güneşinoğlu

 

Hydromobile yarışında ilk 3’e giren takımlar

 1. Yıldız Teknik Üniversitesi- AESK
 2. Anadolu Üniversitesi - Hidroana
 3. Çukurova Üniversitesi - Otomotiv Mühendisliği Hidromobil

 

İlgili İçerikler

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.

Teknoloji

Rensselaer Politeknik Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, lityum iyon bataryalara rakip olarak görülen metal bataryaların geliştirilmesinin önündeki en önemi sorunlardan birine çözüm buldu.

Teknoloji

Bilim Genç olarak mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istiyoruz. Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Teknoloji etiketini eklemeyi unutmayın.

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.