Skip to content Skip to navigation

Uydularla Asitlik Derecesi Ölçümü

Dr. Mahir E. Ocak
05/03/2015 - 11:33

Günümüzde okyanusların sıcaklığını, tuzluluk derecesini ve asitlik derecesini belirlemek için yapılan çalışmalar, okyanus sularının yerinde ya da okyanus sularından alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesine dayanıyor. Bu durum okyanusların tamamının hızla incelenmesini zorlaştırıyor. Uluslararası bir araştırma grubu, okyanusların uydularla uzaktan gözlemlenmesine dayalı bir yöntem geliştirerek bu soruna çare buldu.

Her yıl insan faaliyetleri sonucunda atmosfere salınan karbondioksitin (CO2) yaklaşık dörtte biri okyanuslar tarafından soğuruluyor. Bu durum, okyanus sularının asitlik derecesinin artmasına ve deniz canlılarının yaşaması için daha elverişsiz bir hale gelmesine neden oluyor. Bu yüzden okyanus sularının asitlik derecesinin hızla ve büyük bir kesinlikle ölçülmesi çok önemli.

Yer yüzeyinin 700 kilometre yukarısında dönen uydulara yerleştirilen termal kameralarla okyanus sularının sıcaklığı ve mikrodalga sensörlerle okyanus sularının tuzluluk derecesi ölçülebiliyor. Daha sonra bu iki ölçümün sonuçları kullanılarak okyanusların asitlik derecesi belirlenebiliyor. Dr. P. A. Land ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Enviromental Science and Technology’de yayımlandı.

1

İlgili İçerikler

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Ekoloji / Çevre Bilim

Yalıçapkınıgiller ailesinde yer alan bayağı yalıçapkını (Alcedo atthis) Avrupa, Güneydoğu Asya ve Afrika’da görülür.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 90 milyon yıl önce Güney Kutbu civarındaki karaların yağmur ormanlarıyla kaplı olduğunu gösteriyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

NASA tarafından alınan uydu görüntüleri Çin’deki hava kirliliğinde çok büyük düşüş yaşandığını gösteriyor. Yaşanan değişim kısmen de olsa koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemlere bağlanıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Her canlı kendine en uygun yaşam koşullarında varlığını sürdürür. Örneğin bir kutup ayısı çölde yaşayamazken çölde büyüyüp gelişen bir kaktüs kutuplarda hayatta kalamaz. Okyanusta yaşayan canlıların da büyüyüp gelişebilmesi için deniz suyunun asitlik derecesinin belirli bir seviyede olması gerekiyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Uluslararası bir araştırma grubunun Nature Reviews’ta yayımladıkları bir makaleye göre, küresel ısınmanın ana nedeni olan atmosferdeki karbondioksit artışı, aynı zamanda yeryüzündeki bitki örtüsünün çoğalmasına sebep oluyor. 

Ekoloji / Çevre Bilim

İlki 2017 yılında gerçekleştirilen Antarktika bilim seferi yolculuğumuzun dördüncüsüne (TAE-IV) katılacak 24 kişilik ekip 9 Şubat’ta yolculuklarına başlıyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle orman yangınları günlerce hatta aylarca sürebiliyor. Yangınları kontrol altına almak ise gitgide zorlaşıyor. Orman yangınları sonucunda yangının büyüklüğüne bağlı olarak birçok hayvan yaşamını kaybediyor ve çok sayıda bitki yok oluyor.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ekoloji / Çevre Bilim

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde aralık ayında objektiflerinizi çevrenizdeki hayvan desenlerine odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #HayvanDesenleri etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.