Skip to content Skip to navigation

Yeni Bir Tür Polimer

Dr. Mahir E. Ocak
10/03/2016 - 16:31

Northwestern Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı yeni bir tür polimer geliştirdi. Dr. Z. Yu ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Science’ta yayımlandı. Gelecekte bu tür polimerlerden yapay kaslar ya da kendini onaran malzemeler üretmek de dâhil olmak üzere pek çok alanda yararlanılabileceği belirtiliyor.

Polimerler tekrar eden birimlerden oluşan uzun zincir biçimli moleküllerdir. Geliştirilen yeni polimerse farklı tür polimerlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Moleküllerin merkezinde yıldız biçimli ve atomların birbirine kuvvetli bir biçimde bağlandığı bir zincir bulunuyor. Dış kısımda atomların birbirine ve merkezdeki yıldıza zayıf bir biçimde bağlandığı başka tür polimer zincirleri yer alıyor.

Geliştirilen malzeme hem katı hem de yumuşak kısımlara sahip olması sayesinde çeşitli alanlarda yararlı olabilir. Örneğin gelecekte doğal kaslar gibi kasılan ve gevşeyen malzemeler üretmek mümkün hale gelebilir. Ayrıca dış kısımdaki moleküller merkezdeki zincire zayıf bir biçimde bağlandığından bu polimerler dokulara ilaç dağıtmak için de kullanılabilir.

İlgili İçerikler

Kimya

Dünya’daki yaşamın temelinde karbon vardır. İnsanların ve diğer canlıların yapısındaki organik moleküllerin iskeletini karbon atomları oluşturur. Peki, evrendeki karbon nasıl oluştu?

Kimya

Bilim Çizgi Dizi köşesinde Nobel ödüllü bilim insanımız Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayat öyküsüne yer veriyoruz.

Kimya

1940’lardan beri organik madde içeren nesnelerin yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihlendirme ya da karbon-14 tarihlendirme olarak adlandırılan yöntem yaygın olarak kullanılıyor

Kimya

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde kimya ve fizik bilgilerimizi kullanarak bir yumurtanın kabuğunu kırmadan çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu nasıl anlayabileceğimizi öğreniyoruz.

Kimya

Limon suyu ekşidir. Elimizi yıkamak için kullandığımız sabun ise kaygandır. Bu maddeler sırasıyla asit ve baz olarak sınıflandırılır. Peki, asit ve baz nedir? Okulda kimya dersinde ya da laboratuvarında sıkça karşılaştığımız bu kavramlar neden önemli?

Kimya

2019 yılı Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Bilim Genç olarak 2019 yılı boyunca Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam bilim ve teknoloji tarihine katkılarını farklı yazılarla ele alacağız. Prof. Dr. Fuat Sezgin anısına hazırladığımız diğer yazılara ulaşmak için tıklayın.

Kimya

İdeal gazların hareketlerini ve birbirleriyle etkileşmelerini bilardo ya da pinpon toplarınınkine benzetebiliriz. Bu etkinliğimizde de pipon toplarını kullanarak maddenin gaz hâlinin bir benzetimini yapacağız.

Kimya

Orta Doğu Teknik Üniversitesi tarafından üniversite ve lise öğrencilerine konuşma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Nobel ödüllü Prof. Dr. Agre başarı hikâyesini Bilim Genç’e anlattı.

Kimya

Herhangi bir maddenin bir molü atomlarının ya da moleküllerinin belirli bir sayısıdır. Bu değer Avogadro sayısıyla ifade edilir. Avogadro sayısının ismi İtalyan bilim insanı Amedeo Avogadro’dan gelir.

Kimya

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) çalışan Kehang Cui ve Brian L. Wardle, bilinen en kara malzemeyi üretti. Malzeme, üzerine düşen ışığın %99,995’inden fazlasını soğuruyor.