Skip to content Skip to navigation

Yoksa Robotlar da mı “Bıyıklı” Olacak?

Dr. Zeynep Bilgici
03/11/2014 - 14:32

Birçok memeli hayvanın ve bazı böcek türlerinin yüzünde bıyık adı verilen tüyler bulunur. Bu bıyıklar özellikle kedi, fare gibi gece hareket eden hayvanlarda çevreyi algılamaya yarar. Kedinin karanlık ortamda hiçbir yere çarpmadan hareket edebilmesi hava akımına hayli duyarlı bıyıkları sayesinde gerçekleşir.

Doğadaki varlıkları taklit etme merakıyla birleşen nanoteknoloji araştırmaları sayesinde, şimdiye kadar, belli bir algılama kapasitesine sahip pek çok malzeme üretildiğini biliyoruz. Bunlar arasında hayvanların bıyıklarına benzer malzemeler üretmeye çalışanlar da var. Bu alandaki çalışmalardan biri de Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde yapıldı. Proceedings of the National Academy of Sciences (USA) dergisinin Ocak sayısında yayımlanan çalışmada karbon nanotüplerin üzeri ince gümüş filmlerle kaplanarak şimdiye kadar üretilen ve hayvan bıyığına benzeyen sensörlerden 10 kat fazla duyarlılığa sahip olanlar üretildi.

Algılama kabiliyeti hayli yüksek olan bu sensörler üretim kolaylığı, hafiflik, yüksek performans gibi özellikleri sayesinde robot dünyasında ve biyolojik uygulamalarda önemli bir rol üstlenecek gibi görünüyor.

İlgili İçerikler

Teknoloji

İlk defa 1800lü yıllarda ortaya çıkan elektrikli trenlerde, kömür ya da petrol ürünl

Teknoloji

2000’li yıllarda dijital görsel efekt tasarımı sinemada hayli popüler hâle geldi.

Teknoloji

Biraz hava almak için evden çıktınız. Bir süre yürüdükten sonra başınızı gökyüzüne doğru kaldırdınız. O da ne?

Teknoloji

Hong Kong Politeknik Üniversitesinden Guijun Li ve arkadaşları da grafen kullanarak hidrofobik cerrahi maskeler üretmişler.

Teknoloji

2000’li yıllar, sinemada görsel efektler ve bilgisayarlı animasyon alanlarında önemli yeniliklerin görüldüğü bir dönemdi.

Teknoloji

Çocukken düşe kalka sürmeyi öğrendiğiniz ilk bisikleti hatırlıyor musunuz? Rengi neydi, kaç vitesti, şekli nasıldı?

Teknoloji

1990’lar, bilgisayar teknolojisinin de gelişmesiyle birlikte, dijital görsel efektlerin öne çıktığı yıllar oldu. Bu dönemde günümüzde de kullanılan birçok yazılım geliştirildi. 

Teknoloji

Bilgi ve eğlence sistemleri, her ne kadar araçları daha konforlu bir ortama dönüştürse de aynı zamanda sürüş güvenliğini tehlikeye atabiliyor.

Teknoloji

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde mart ayında objektiflerinizi çevrenizdeki teknolojik aletlere odaklamanızı istemiştik. Bu süreçte #Teknoloji etiketiyle Bilim Genç’te paylaştığınız fotoğraflar Bilim Genç ekibi tarafından değerlendirildi.

Teknoloji

Vecnos tahta kalemi boyutlarında, 360 derece görüş alanına sahip bir kamera geliştirdi. Çevrenizdeki her şeyi tek kareye sığdırabilen bu kamera sayesinde artık paylaştığınız fotoğraflara ve videolara yeni bir bakış açısı getirebilirsiniz.