Skip to content Skip to navigation

YTU Racing Ülkemize Kupayla Döndü

Mehmet Koçak
30/09/2015 - 18:41

2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından kurulan YTU Racing takımı, 8-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Silvertone pistinde düzenlenen Formula Student’ta ülkemizi başarıyla temsil etti. Birçok parçası öğrenciler tarafından tasarlanıp üretilen ve yaklaşık 100 bin TL’ye mal olan YTR02 kodlu araçlarıyla beş zorlu testi başarıyla geçen takım, 28 ülkeden gelen 135 üniversiteyi geride bırakarak “En Efektif Medya ve İletişim Ödülü” dalında kupanın sahibi oldu.

2012 yılında katıldığı Formula Student İngiltere ayağında, birçok takım arasında maliyet kısmında 6. olarak büyük bir başarıya imza atan YTU Racing, 2014 yılında YTR01 kod numaralı araçlarıyla katıldıkları aynı yarışta da jüri tarafından aldıkları olumlu görüşlerle ülkemize dönmüştü.

           

Farklı alanlardan 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyenden oluşan YTU Racing takımı, bir yıl içerisinde her yıl yeniden belirlenen kurallara göre formula tipi tek kişilik bir yarış aracının tasarımını, üretimini ve testini gerçekleştirip bunu jüri önünde sergileyerek çeşitli performans testlerine katıldı. Yarışma sayesinde öğrenciler, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökerek, yapılan tasarımlarda maliyet, üretilebilirlik, sürdürebilirlik ve performans kriterlerini değerlendirme imkânı buldular.

İlgili İçerikler

Teknoloji

Sinemada Rönesans (yeniden doğuş) dönemi olarak adlandırılan 1970’li yıllarda, sinema tarihine damgasını vuran filmler vizyona girdi. Bu dönemdeki teknolojik buluşlar, görsel efekt tasarımı alanında yeni tekniklerin ve yöntemlerin geliştirilmesine imkân sağladı ve bu yıllarda çekilen filmlerin başarılı olmasında ve sinemanın eski canlılığını kazanmasında önemli rol oynadı.

Teknoloji

Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden biri olan TEKNOFEST’in teknoloji yarışmalarının başvuruları başladı. 23 farklı kategoride düzenlenecek yarışmalar için son başvuru tarihi 28 Şubat.

Teknoloji

Haberleşme sistemleri alanında uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları sebebiyle TÜBİTAK 2019 yılı Bilim Ödülü’ne layık görülen Prof. Dr. Erdal Arıkan ile 5G teknolojisi ve “kutupsal kodlama” ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Teknoloji

Vermont ve Thuft üniversitelerinde çalışan bir grup araştırmacı kurbağa embriyolarından alınan kök hücreleri kullanarak canlı robotlar üretti. Dr. Sam Kriegman ve arkadaşları tarafından yapılan araştırma ile ilgili makale Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Teknoloji

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları başvuruları başladı. Başvurular 2 Mart’a kadar devam edecek ve bu yıldan itibaren challenge.tubitak.gov.tr adresinden çevrimiçi olarak yapılacak.

Teknoloji

Günümüzün en dikkat çekici teknolojik gelişme alanlarından biri otonom sürüş teknolojileri. Bu dönemde geliştirilen otonom araçların öndeki araçla mesafeyi uygun değerde sabit tutmak, bulunulan şeridi takip etmek gibi işlevleri yerine getirmesi bekleniyor. 

Teknoloji

2020’de ismini en çok duyacağımız gökcismi muhtemelen Mars olacak. Mars’ın yüzeyine araç indirmeyi planlayan çeşitli uzay ajansları var. NASA, Mars 2020 aracıyla gezegenin yüzeyinden taş örnekleri toplamayı ve daha sonraları yapılması planlanan başka bir görevle de bu örnekleri Dünya’ya getirmeyi planlıyor.

Teknoloji

Elon Musk ağustos ayında Tesla elektrikli araçların bataryalarının 1,5 milyon kilometreden fazla dayanabileceğini söylemişti. Kanada’daki Dalhousie Üniversitesinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği lityum iyon batarya teknolojisi 20 yıldan ya da 1,5 milyon kilometreden fazla sorunsuz çalışabiliyor.

Teknoloji

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından yürütülen 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı proje başvuruları başladı. Başvurular 26 Kasım – 30 Aralık 2019 tarihleri arasında devam ediyor.

Teknoloji

Bisiklet sürüyorsunuz ve saati kontrol etmeniz gerekti. Kolunuzdaki saate ya da cep telefonunuza bakmadan saati elinizin üzerine yapıştırdığınız bir çıkartma üzerinden okumak ister miydiniz? Çin’deki Nanjing Üniversitesi ve Lanzhou Teknik Üniversitesinden bilim insanları insan cildine yapışabilen, esnek çıkartma şeklinde bir saat geliştirdi.