Skip to content Skip to navigation

YTU Racing Ülkemize Kupayla Döndü

Mehmet Koçak
30/09/2015 - 18:41

2011 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Teknolojileri Kulübü öğrencileri tarafından kurulan YTU Racing takımı, 8-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında İngiltere’nin Silvertone pistinde düzenlenen Formula Student’ta ülkemizi başarıyla temsil etti. Birçok parçası öğrenciler tarafından tasarlanıp üretilen ve yaklaşık 100 bin TL’ye mal olan YTR02 kodlu araçlarıyla beş zorlu testi başarıyla geçen takım, 28 ülkeden gelen 135 üniversiteyi geride bırakarak “En Efektif Medya ve İletişim Ödülü” dalında kupanın sahibi oldu.

2012 yılında katıldığı Formula Student İngiltere ayağında, birçok takım arasında maliyet kısmında 6. olarak büyük bir başarıya imza atan YTU Racing, 2014 yılında YTR01 kod numaralı araçlarıyla katıldıkları aynı yarışta da jüri tarafından aldıkları olumlu görüşlerle ülkemize dönmüştü.

           

Farklı alanlardan 21 lisans öğrencisi ve 2 danışman akademisyenden oluşan YTU Racing takımı, bir yıl içerisinde her yıl yeniden belirlenen kurallara göre formula tipi tek kişilik bir yarış aracının tasarımını, üretimini ve testini gerçekleştirip bunu jüri önünde sergileyerek çeşitli performans testlerine katıldı. Yarışma sayesinde öğrenciler, üniversitede aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökerek, yapılan tasarımlarda maliyet, üretilebilirlik, sürdürebilirlik ve performans kriterlerini değerlendirme imkânı buldular.

İlgili İçerikler

Teknoloji

 TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 17-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor.

Teknoloji

Bir grup araştırmacı çok sayıda ufak robotun bir araya gelmesiyle oluşan, herhangi bir merkezî kontrol birimi olmaksızın çevredeki uyaranlara tepki verebilen ve hareket edebilen bir robot geliştirdi.

Teknoloji

Günümüzün aktif araştırma alanlarından biri esnek elektronik cihazlar. Michigan Üniversitesinden Nicholas Kotov önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı yakın zamanlarda esnek, iletken malzemeler üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Teknoloji

1950’ler sinemada seyirci sayısının azaldığı yıllar olarak tarihe geçer. Bunun en önemli nedeni, şehirlere taşınan ailelerin, ucuz ve erişilebilir olmasından dolayı televizyonu eğlence aracı olarak seçmesiydi. Televizyon o yıllarda toplumda hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu ve birçok aile tarafından satın alınıyordu.

Teknoloji

Hassas Tarım ve Sürdürülebilir Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi (HASSAS) sayesinde havacılık ve uzay teknolojileri kullanılarak çiftçilerimiz yenilikçi tarım uygulamalarından biri olan hassas tarım uygulamalarından yararlanabilecek.

Teknoloji

Hızla değişen ve yayılan bilgiyi takip etmek isteyenler için internete bağlı bilgisayar, mobil telefon ve tablet, giyilebilir teknoloji ürünü cihazlar gibi yeni medya araçları vazgeçilmez bir ihtiyaç hâline geldi.

Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, yeni geliştirdikleri bir hibrit aracın test sürüşlerine başlayacaklarını açıkladı. Güneş paneliyle kaplı olan araç sadece elektrik motoruyla 56,3 kilometre yol yapabilecek.

Teknoloji

1940’lı yıllara gelindiğinde, yönetmenliğini Clarence Brown’ın yaptığı Yağmurlar Geldi (1939) filmi Oz Büyücüsü (1939) filminin de aday olduğu “En İyi Özel Efekt” kategorisinde ilk Akademi Ödülü’nün (Oscar Ödülü) sahibi oldu. Filmde, Hindistan’ın Ranchipur şehrinde yağmur fırtınası sonucunda...

Teknoloji

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen CanSat Competition model uydu yarışmasında bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesinden Apis Arge takımı birinci oldu.

Teknoloji

Kaliforniya Üniversitesinden bilim insanları, 2016 yılında, zıplayan bir robot geliştirmişti. Salto adı verilen robota zamanla yeni özellikler eklendi. Salto artık zorlu engelleri daha kolay aşabiliyor.