Sosyal Bilimler
Dr. Tuba Sarıgül
06/01/2016 - 16:15

En Beğenilen “Mimari” Fotoğrafları Belirlendi

“Mimari” konulu albümün en iyileri İsmail Elikara’ya ait Eskişehir Masal Şatosu ve İpek Durak’a ait Mostar Köprüsü oldu.

Eskişehir Masal Şatosu - İsmail Elikara

Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında aralık ayının konusu “Mimari” idi. Bu süreçte ilginizi çeken mimari yapıları kendi objektifinizden fotoğrafladınız ve yakaladığınız kareleri Bilim Genç’te paylaştınız.

class=attr__format__media_original

Mostar Köprüsü - İpek Durak

Birbirinden güzel bu fotoğraflar arasında “Mimari” konulu albümün en iyileri ise İsmail Elikara’ya ait Eskişehir Masal Şatosu ve İpek Durak’a ait Mostar Köprüsü oldu. Bu ayın en beğenilen fotoğraflarından oluşan bir seçkiye buradan ulaşabilirsiniz.

Elektronik popüler bilim dergisi Bilim Genç, Fotoğraflar köşesinde gençlerin gözlem yapma yeteneklerini hayal dünyalarının zenginliğiyle birleştirerek bilimle sanatı buluşturmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.