Sosyal Bilimler
Dr. Tuba Sarıgül
01/08/2016 - 16:18

Fotoğraflar Köşesinde Ağustos Ayının Konusu “Köprüler”

Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında ağustos ayının konusu “köprüler”.

Köprüler çoğunlukla doğal bir engeli, örneğin bir vadiyi ya da nehri aşmak için inşa edilen yapılar. Ayrıca insanların, toplumların hatta kıtaların arasındaki bağlantının da simgeleri. Köprüler sadece mühendislik harikaları değil. Aynı zamanda bilimi ve sanatı bir araya getiren estetik ve işlevsel yapılar.

class=attr__format__media_original

Ahşap bir iskeleden oluşan en basit örneklerinden binlerce ton ağırlığında çelikten inşa edilen en karmaşık türlerine kadar çevremizde birçok köprüye rastlıyoruz. Biz de ağustos ayında objektiflerimizi köprülere odaklıyoruz.

class=attr__format__media_original

Elektronik popüler bilim dergisi TÜBİTAK Bilim Genç’in kitap ödüllü fotoğraf yarışmasında ağustos ayının konusu “köprüler”. Siz de çektiğiniz fotoğrafları açıklama bölümüne #Köprü etiketini ekleyerek Bilim Genç’te paylaşabilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.