Fizik-Kimya-Matematik
Dr. Mahir E. Ocak
13/04/2016 - 15:31

Kendi Kendine Oluşan Nanotüp

Bir grup araştırmacı, iki ayrı tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) kullanarak hem çapları hem de uzunlukları birbirinin aynısı olan nanotüpler üretmeyi başardı.

Nanotüpler üzerine yıllardır araştırmalar yapılıyor. Boyutları nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde olan bu tüplerden ilaç salımından deniz suyunun arıtılmasına kadar pek çok alanda yararlanılabileceği düşünülüyor. Ancak nanotüpleri ve özellikle de birbirinin tıpatıp aynısı milyonlarca nanotüpü üretmek zordur.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bir grup araştırmacı, iki ayrı tür polimer (tekrar eden birimlerden oluşan zincir biçimli uzun molekül) kullanarak hem çapları hem de uzunlukları birbirinin aynısı olan nanotüpler üretmeyi başardı. Üstelik nanotüpleri oluşturan polimerler, su içerisine bırakıldıkları zaman kendi kendilerine bir araya geliyor. Ayrıca polimer zincirlerinin uzunluğunu ayarlayarak nanotüplerin çapının 5 ile 10 nanometre arasında herhangi bir değere sahip olması sağlanabiliyor. Dr. Jing Sun ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Proceedings of The National Academy of Sciences (USA)’da yayımlandı.

Fizik-Kimya-Matematik

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Eylül 2020 sorusu yayınlandı.

Ayın Şifrebilim Sorusu köşesinde Ağustos 2020 sorusunu doğru çözenler belli oldu.