Uzay
Ayşenur Okatan
01/08/2022 - 10:55

2022 Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başvuruları Başladı

2022 Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 5 Ağustos. 

Tüm astronomi meraklılarına açık olan etkinlik, 18-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında Antalya Saklıkent’te gerçekleştirilecek. Etkinliğe katılacak kişiler başvurular tamamlandıktan sonra kura ile belirlenecek.

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinliklere, yanlarında getirdikleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar gibi gözlem ekipmanları ile katılabilecek.

Katılımcılar Antalya otogar ve havalimanından etkinlik alanına servislerle götürülecek. Diğer yandan katılımcılar etkinlik alanına kendi araçları ile de gelebilecek. Etkinlik alanında katılımcılara ücretsiz kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sağlanacak. Etkinlik alanında ise kendi imkânları ile (çadır, karavan, uyku tulumu, mat vb.) konaklayacaklar.

Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği’yle ilgili başvuru ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2022 Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde; TÜBİTAK, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Akdeniz Üniversitesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının destek ve katkılarıyla düzenlenecek.

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde Dünya’nın düz olmadığına dair kanıtları açıklıyor.

Süpernova patlaması sonucunda yok olmamış bir beyaz cüce keşfedildi.