Sosyal Bilimler
Dr. Mahir E. Ocak
26/02/2021 - 09:00

45.500 Yıllık Mağara Resmi Bulundu

Endonezya’daki bir mağaranın duvarında keşfedilen bir resmin en az 45.500 yıl önce yapıldığı tespit edildi. Mağara resmi, bilinen en eski figüratif sanat eseri unvanını ele geçirdi.

Görsel: Maxime Aubert

Endonezya’ya bağlı Sulawesi Adası çok sayıda mağara resmine ev sahipliği yapıyor. Bölgede ilk araştırmaların başlamasından bu yana geçen 70 yılda duvarlarında resimler bulunan 300’den fazla mağara keşfedildi. Daha önceleri bilinen en eski figüratif sanat eseri unvanının sahibi olan, bir av sahnesinin betimlendiği mağara resmi de yine bu bölgede yer alıyordu. Geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalar, bu mağara resminin 43.900 yaşında olduğunu göstermişti.

Görsel: Adam Brumm ve ark., Science Advances

Basran Burhan tarafından yeni keşfedilen mağara resminin en az 45.500 yıllık olduğu belirtiliyor. Orta bölgeleri tahrip olmuş resmin sol tarafında bir Sulawesi yaban domuzu ve insan elleri, sağ tarafındaysa muhtemelen dövüşmekte olan iki Sulawesi yaban domuzu görülüyor.

Araştırma ekibinin üyelerinden Maxime Aubert, 45.500’ün, keşfedilen mağara resminin yaşı için bir alt sınır olduğunu vurguluyor. Bölgede 60.000-65.000 yaşında mağara resimleri bile olabileceği söyleniyor. Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Science Advances’ta yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Sosyal Bilimler

Dünyanın en büyük liseler arası proje yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması (ISEF) her yıl 80’in üzerinde ülkeden 1.800’den fazla öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

2020 Tokyo Olimpiyatları 23 Temmuz Cuma günü başlıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de düzenlenmesi gereken organizasyon, bir sene gecikmeyle seyircisiz olarak gerçekleştirilecek ve 8 Ağustos’ta da kapanış töreni ile son bulacak.