Teknoloji
İbrahim Kunduz
23/03/2015 - 10:46

Eskişehir'de Robot Bilim Eğitimleri Başladı

TÜBİTAK Bilim Genç’in düzenlediği Robot Bilim etkinlikleri kapsamında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi rehber öğretmen eğitimlerinin ilkini tamamladı.

7-8 Mart 2015 tarihlerinde TÜBİTAK merkez binasında ilk eğitimlerini alan koordinatörler Eskişehir’deki 16 okuldan 62 öğretmene eğitim vermeye başladı. Yoğun katılım nedeniyle yedi farklı grupla gerçekleştirilecek eğitimlerin ilk aşamasında projenin amacı ve bundan sonraki süreci hakkında bilgi veriliyor, İdea programı bilgisayarlara kurularak O-bot bilgisayarlara tanıtılıyor, O-bot üzerindeki bileşenler ve bu bileşenlerin ne gibi işlevlere sahip olduğu anlatılıyor, İdea programının nasıl kullanılacağı ve O-bot’un temel hareketlerinin nasıl programlanacağı öğretiliyor.

Verilen görevleri O-botlara başarıyla yaptıran öğretmenler eğitimlerin çok nitelikli olduğunu ve eğlenceli geçtiğini ayrıca okullarından seçtikleri ve projeleri gerçekleştirecek öğrencilerin de robotlarla tanışmak için sabırsızlandıklarını belirtiyor.

Eğitimi problem çözmeye, algoritma oluşturmaya ve pratik olarak uygulamaya dönüştüren bu tarz etkinlikler, çocuklarda yaratıcılık duygusunun gelişmesine; ezberlemeye değil, öğrenmeye ve yeni bir ürün ortaya koymaya yönelik olması açısından geleceğimizin eğitim sisteminin temellerini atıyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Robot Bilim projelerinin bundan sonraki yıllarda da geliştirilerek uygulanması için sürekli destek vermeyi planlıyor.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/eskisehir_robot_bilim_egitmenlerin_egitimi1.jpg

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/eskisehir_robot_bilim_egitmenlerin_egitimi2.jpg

Galerinin devamı için tıklayınız.

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.