Dünya ve Yaşam
Adil Şengüzel - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi
08/07/2015 - 10:42

Farklı Bir Elektrik Motoru Tasarımı

Yaş:
12
Zorluk:
Kolay

Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren elektrik motorlarının birçoğu döner düzeneklidir; tıpkı etkinliğimizde yapacağımız basit elektrik motoru gibi.

Buzdolabının kompresörünü, çamaşır makinesinin pompasını, mutfak aspiratörünün pervanesini vb. çalıştırmak için kullanılan elektrik motoru birçok elektronik araçta yaygın olarak tercih edilir. Saniyede uygulanan hassas, tekrarlamalı ve süratli işlemler için kullanılan elektrik motorlarında, geleneksel sargılar (bobin) yerine, samaryum-kobalt mıknatısı gibi nadir, toprak metallerinden yapılmış sabit mıknatıslardan yararlanılır. Elektrik motorlarının titrememesi, bu aygıtları özellikle hassas yörüngelerin izlenmesi ve lazerle işaretleme gibi uygulamalarda tercih edilir kılmıştır. Günümüzde elektrik motorları çoğunlukla mikro işlemcilerle donatılmış ve böylece çalışması kullanıcının ihtiyaçlarına göre ayarlanabilir duruma getirilmiştir.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/farkli_bir_elektro_motoru_tasarimi_1.jpg

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • Kalem pil
  • Mıknatıs
  • İletken tel 
  • Vida
  • Alüminyum folyo
  • Elektrik bandı

Etkinliğin yapılışı:

1- İletken telin bir ucunu pilin artı ucana bantlayalım.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/farkli_bir_elektro_motoru_tasarimi_2.jpg

2- Mıknatısla vidanın arasına alüminyum folyoyu yerleştirelim. Vida, mıknatısın çekme özelliğinden dolayı mıknatısa sıkıca tutunacaktır.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/farkli_bir_elektro_motoru_tasarimi_3.jpg

3- Mıknatısa yapışık haldeki vidanın sivri kısmını pilin eksi ucuna temas ettirelim. Vida, mıknatısın metalleri mıknatıslandırma özelliğinden dolayı pile tutunacaktır.

4- Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren basit elektrik motorumuz artık kullanıma hazır. İletken telin diğer ucunu mıknatısa değdirdiğimiz an mıknatıs, vida ve alüminyum folyo aynı anda dönmeye başlayacaktır.

data-cke-saved-src=http://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/farkli_bir_elektro_motoru_tasarimi_4.jpg

 

 

Dünya ve Yaşam

Kuşlar fiziksel özelliklerine, uçuş amaçlarına ve dış etmenlere bağlı olarak farklı hızlarda uçabilir.

Sakarya Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden iki araştırmacı sadece Bolu’nun Aladağlar bölgesinde yetişen yeni bir bitki türü keşfetti.