Teknoloji
Dr. Özlem Kılıç Ekici
20/10/2014 - 11:54

Katlanabilen Origami Robotlar

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlar robot teknolojisinde çığır açacak bir robot tasarladı. Katlanabilen origami robotlar ucuz maliyetle kolay ve hızlı bir şekilde üretilebiliyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’ndeki uzmanlar robot teknolojisinde çığır açacak bir robot tasarladı. Belirlenen çizgiler üzerinde kendi kendine katlanarak kolayca ayaklanabilen bu robot, geleneksel makine ve robot üretiminin pahalı, üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisinin de kitlesel seri üretim için nispeten yavaş olması nedeniyle robot endüstrisinin gelecekte tercih edeceği bir teknoloji olacağa benziyor. Katlanabilen origami robotlar ucuz maliyetle kolay ve hızlı bir şekilde üretilebiliyor. İstenilen boyutlarda tasarlanabilen robotların çok farklı alanlarda kullanılabileceği öngörülüyor.

Polistren köpük levha şeklindeki kompozit malzemelerden üretilen, kalın kâğıt benzeri beş yassı katmandan oluşan robotun bazı katmanları hayli sert. Bazıları ise küçük bir pilden enerji alan elektrik liflerinin sağladığı ısıyla esneyen, ısıya göre biçim değiştiren ve katlanan polimerlerden oluşuyor. Bu katmanların belirli yerlerinde, içlerine polimerleri hareketlendiren ısı devreleri yerleştirilmiş menteşeler var. Isınan polimerler masanın üzerinde dümdüz halde dururken belirli yerlerinden kendi kendine katlanarak 4 dakika gibi kısa bir sürede yürüyen bir robot haline dönüşüyor. Önceden programlanan mikro boyuttaki kontrol ve kumanda merkezi, ısı devrelerinin ne zaman harekete geçeceğine ve duracağına karar veriyor. Katlanıp şekil aldıktan sonra soğuyan robot hareket etmeye başlayarak kendisine önceden tanımlanan görevi tamamlamaya çalışıyor. Yere serili haldeki kompozit katmanlar, kat yerlerinden minik motorlar aracılığıyla katlanıp yükselerek işlevsel bir makine biçimine dönüşüyor ve hiçbir insan müdahalesi olmadan saniyede 5,4 cm’lik bir hızla ilerlemeye başlıyor.

Origami robotların çok çeşitli görevlerde kullanılabileceğini belirten uzmanlar, bu robotların uzay çalışmalarının yanı sıra çevre kirliliğinin ve gaz kaçaklarının tespiti ile felaket bölgelerindeki yardım çalışmaları için çok uygun olduğunu vurguluyor. Düz levhalar halinde kolayca hedef bölgeye ulaştırılabilecek olan bu robotlar çok farklı biçimlerde katlanarak çeşitli keşif ve kurtarma araçlarına dönüşebilecek. Örneğin dümdüz halde fırlatıldıkları uzayda yörüngeye yerleştikten sonra katlanarak bir uydu halini alabilecekler. Ya da yakın bir gelecekte insanlar bu origami robotları kiralayarak çimlerini biçtirebilecek veya satın aldıkları mobilyaların montajlarını yaptırabilecek. Farklı amaçlarla kullanılabilecek bu teknolojinin gelişimini izlemek ise hayli ilginç ve heyecanlı olacak.

Kaynaklar:

Teknoloji

İnsanın uçmasını ve havada kalmasını sağlayan en önemli teknolojik buluşlardan biri olan helikopterler nasıl icat edildi? Gelin birlikte öğrenelim.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, ışığa duyarlı LDR sensörünü kullanarak ışık seviyesini ölçüp karanlık ortamda otomatik olarak yanan bir LED uygulaması yapıyoruz.