Uzay
Dr. Tuba Sarıgül
29/01/2015 - 10:29

Kayıp Beagle 2 Kondusu Mars’ın Yüzeyinde Bulundu

2003 yılında Mars’a gönderilen ve planlanan iniş tarihinden sonra haber alınamayan Beagle 2 kondusu, NASA’nın Mars’ın yörüngesinde araştırmalar yapan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından bulundu.

NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona/University of Leicester

2003 yılında Mars’a gönderilen ve planlanan iniş tarihinden sonra haber alınamayan Beagle 2 kondusu, NASA’nın Mars’ın yörüngesinde araştırmalar yapan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express görevinin bir parçası olan Beagle 2 kondusu 19 Aralık 2003 tarihinde kendisini Mars’ın yörüngesine taşıyan uzay aracından ayrılmıştı. Kondunun altı gün sonra Mars’ın yüzeyine iniş yapması planlanıyordu. Ancak planlanan iniş tarihinden sonra Beagle 2’den haber alınamadı.

On yıldan fazla zaman sonra NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracı tarafından çekilen yüksek çözünürlüklü görüntüler incelendiğinde, Beagle 2 kondusunun planlanan iniş bölgesinin yakınlarında bulunduğu anlaşıldı. Görüntülerde Beagle 2 kondusunun dört güneş panelinden bir kısmının açık olduğu ve iniş sırasında kullandığı ekipmanların yakınlarında bulunduğu görülüyor. Bu bilgiler alçalma ve iniş süreçlerinin sırasıyla gerçekleştiğini ve Beagle 2’nin Mars’ın yüzeyine başarılı bir şekilde iniş yaptığı anlamına geliyor.

Elde edilen bilgiler uzay araçlarının Mars’a inişi için en güvenli bölgelerin belirlenebilmesi ve iniş sırasında ortaya çıkabilecek problemlerin anlaşılabilmesi için hayli önemli.

Uzay

Yıldızının etrafında bir tur atması sadece 16 saat süren bir ötegezegen keşfedildi.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.