Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
27/04/2015 - 18:24

Mars’ta Buzul Kuşakları

Mars’ın kutuplarında buz olduğu biliniyor. Ayrıca Mars’ın hem kuzey hem de güney yarımkürelerinde buzul kuşakları var.

Mars’ın kutuplarında buz olduğu biliniyor. Ayrıca Mars’ın hem kuzey hem de güney yarımkürelerinde buzul kuşakları var. Bu kuşakların üzeri tozla kaplı olduğu için gezegenin etrafında dönen uydular tarafından çekilen fotoğraflarda görülmüyorlar. Ancak radarlarla yapılan ölçümler buzul kuşaklarının varlığını doğruluyor.

Geçmişte Mars’taki buzul kuşaklarının donmuş sudan mı yoksa katı karbondioksitten mi oluştuğu bilinmiyordu. Niels Bohr Enstitüsü’nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar sonucunda buzul kuşaklarının sudan oluştuğu anlaşıldı. Mars Reconnaissance Orbiter uydusunun elde ettiği verilerin kullanıldığı çalışmalar sonucunda bu buzul kuşaklarının toplam hacmi de hesaplandı. Sonuçlar, kuşaklarda 150 milyar metre küp buz olduğunu gösteriyor. Eğer bu buz Mars’ın tüm yüzeyini kaplasaydı 1,1 metre derinliğinde bir katman oluşurdu. Mars’taki atmosfer basıncı düşük olmasına rağmen kuşaklardaki donmuş suyun buharlaşarak atmosfere karışmaması, buzul kuşaklarının üzerinin tozla kaplı olmasına bağlanıyor. Dr. N. B. Karlsson ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Geophysical Research Letters’ta yayımlandı.

Uzay

Yıldızının etrafında bir tur atması sadece 16 saat süren bir ötegezegen keşfedildi.

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.