Teknoloji
Cumhur Torun
05/04/2021 - 16:15

Tinkercad ile Üç Boyutlu Satranç Taşları Tasarlayalım

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad internet sitesini kullanarak elektronik ortamda üç boyutlu satranç taşları tasarlıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Satranç iki kişiyle oynanır. Satranç tahtası 32’si siyah, 32’si beyaz olmak üzere 64 kareden oluşur. Her oyuncunun 16 satranç taşı vardır. Bu 16 taşın 8 tanesi piyondur. Taşlar, gittikleri karede rakip taş varsa o taşı alır yani oyundan çıkarır.

Satranç, ilk çağlardaki savaşın modellemesidir. Bu yüzden liderini kaybeden asker topluluğu nasıl kaybediyorsa, şahını kaybeden oyuncu da oyunu kaybeder. Bütün oyun şah üzerine kurulmuştur.

 Piyon: Piyonlar önlerinde taş bulunmadıkça ileri doğru ve düz olarak bir kare gidebilir. Sadece açılışta yani ilk hamlelerinde isterlerse iki kare ilerleyebilirler. Piyonlar rakip taşları alırken ise ileri doğru tek bir kare çapraz olarak gidebilirler. En son kareye ulaşan piyonlar oyuncunun istediğine göre şah hariç herhangi bir taşa terfi edebilir.
 Kale: İleri, geri, sağa ve sola istediği kadar ilerleyebilir.
 At: L çizerek (önce bir yönde iki birim, sonra diğer yönde bir birim) ileri ya da geri hareket edebilir. Satranç oyununda taşların üzerinden atlayarak ilerleyen tek taştır.
 Fil: Çapraz yönde ileri ya da geri istediği kadar ilerleyebilir. Fillerin biri daima beyaz, diğeri daima siyah karelerde hareket eder.
 Vezir: İleri, geri, sağa, sola ve çapraz istediği kadar hareket edebilir. Vezir, oyundaki at hariç her taşın hareket yeteneğine sahiptir. Satranç oyununun en önemli ve en güçlü taşıdır.
 Şah: İleri, geri, sağa, sola ve çapraz sadece bir kare gidebilir.

 

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Tinkercad internet sitesini kullanarak elektronik ortamda üç boyutlu satranç taşları tasarlıyoruz.

 

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bilgisayar

 

Ne Yapıyoruz?

Tinkercad sitesine nasıl üye olunacağını daha önceki videomuzda öğrenmiştik. Şimdi aşağıdaki videoyu izleyerek üç boyutlu tasarımı gerçekleştireceğimiz Tinkercad sayfasını ve bileşenlerini tanıyabiliriz.

 

Piyon Yapımı

 

Kale Yapımı

 

At Yapımı

 

Fil Yapımı

 

Vezir Yapımı

 

Şah Yapımı

 

Son olarak satranç tahtasını nasıl tasarlayacağımızı ve taşları nasıl yerleştirmemiz gerektiğini öğrenelim:

 

 

Ne Oldu?

Bu etkinlikte satranç taşlarının isimlerini, oyundaki hareketlerini ve satranç tahtasındaki yerlerini öğrendik. Tinkercad internet sitesini kullanarak klasik satranç taşlarını üç boyutlu olarak modelledik. Farklı geometrik şekilleri birleştirerek yeni üç boyutlu cisimler oluşturabileceğimizi gördük. Siz de Tinkercad internet sitesini kullanarak kendi taşlarınızdan oluşan bir satranç takımı yapabilirsiniz.

 

Kaynak:

Teknoloji

Günümüzde farklı DNA araştırmalarında yaygın olarak kullanılan polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) nedir ve nasıl çalışır?

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak, bir robot eli hareket ettirmek için kullanacağımız flex sensor ve servo motoru nasıl kontrol edebileceğimizi öğreniyoruz.