Teknoloji
Mehmet Sığırcı
18/06/2015 - 11:50

TÜBİTAK Bilim Genç Robot Bilim Şenliği Ankara’da Gerçekleştirildi

TÜBİTAK’ın yeni, ücretsiz ve elektronik yayını Bilim Genç, 2014-2015 eğitim öğretim yılında gençleri robot teknolojileriyle tanıştırmak amacıyla Robot Bilim etkinliği düzenledi.

TÜBİTAK’ın yeni, ücretsiz ve elektronik yayını Bilim Genç, 2014-2015 eğitim öğretim yılında gençleri robot teknolojileriyle tanıştırmak amacıyla Robot Bilim etkinliği düzenledi. Gençlere görsel programlama ile sanal ve gerçek ortamlarda robot bilim projeleri gerçekleştirme imkânı sağlayan Robot Bilim etkinliğine Türkiye’nin dört bir yanından binlerce öğrenci katıldı.

TÜBİTAK’ın desteği, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezlerinin koordinatörlüğü ve okulların katılımıyla 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Robot Bilim etkinliğinde bu yıl yaklaşık 200 okul, 400 öğretmen ve 6000 öğrenci yer aldı.

Etkinliğin ilk aşamasında, bilim merkezleri ile bilim ve sanat merkezleri tarafından görevlendirilen koordinatörlere robot kitin programlanmasına ve robot bilim projelerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler verildi. Ardından koordinatörler etkinliğe katılan okullarda öğrencilerle birlikte robot bilim projelerini gerçekleştirecek öğretmenlere eğitim verdi. Bu eğitimlerin sonunda 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri öğretmenleri ile birlikte yaklaşık 1200 robot bilim projesi hazırladı ve projelerini TÜBİTAK Bilim Genç’in internet sayfasında yayınladı.

Hazırlanan projelerle yenilikçi düşünme ve problem çözme yeteneklerini ilerletme imkânı bulan gençler, tasarım ve programlama yapma fırsatı da yakaladı. Ayrıca altışar kişilik gruplar halinde hazırlanan projeler sayesinde takım çalışması yapmanın kazanımlarını da elde ettiler.

Robot Bilim etkinliğinin son aşamasında özgünlük, günlük hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm getirme, gençlerde “ben de yapabilirim” duygusunu pekiştirme gibi kriterlere göre seçilen projeler Ankara’da düzenlenen final sergisine katılmaya hak kazandı.

Türkiye’nin 20 farklı ilinden ortaokul öğrencilerinin projelerini sergilediği Robot Bilim Şenliği, 16 Haziran 2015 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Şenlikte 115 robot projesinin yanı sıra eğlenceli bilim gösterileri, bilim atölyesi çalışmaları, bilim söyleşileri, ödüllü robot oyunları gibi birçok etkinlik yer aldı.

Alanında uzman bilim insanlarından oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından dereceye giren projeler belirlendi. “Yardımcı Robotlar” dalında İstanbul Hakkıdeğer Ortaokulu’nun Akıllı Şehir Projesi, “Sağlık Robotları” dalında Niğde 19 Mayıs Ortaokulu’nun Horlama Önleyici Titreşimli Yastık Projesi, “Güvenlik Robotları” dalında İzmir Güzelcan Kardeşler Ortaokulu’nun Cankurtaran Madenci Robot Projesi, “Akıllı Robotlar” dalında Ankara Şahin Ortaokulu’nun Park Yeri Bulan Robot Projesi, “Eğitim ve Eğlence Robotları” dalında ise Muş Serinova Yatılı Bölge Ortaokulu’nun O-Bot Kargo Projesi ödüle layık görüldü.

Batman Doğankavak Ortaokulu'ndan Rojin Akyıldız, Teşekkür Eden Çöp Kovası Robotu Projesi; Adana Ceyhan Haydar Aliyev Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ise takım olarak Robotik Kuş Besleme Sistemi Projesi ile özel ödül aldı.

Robot Bilim Şenliği'nin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi ile Hacettepe Üniversitesi’ne TÜBİTAK olarak teşekkürlerimizi sunarız.

Teknoloji

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları’nda kazanan takımlar belli oldu.

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?