Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
08/01/2015 - 13:57

Türkiye’de Keşfedilen En Eski Taş Alet

Uluslararası bir araştırma grubunun Gediz Nehri civarında yaptığı çalışmalar sırasında insan yapımı bir taş alet bulundu.

Uluslararası bir araştırma grubunun Gediz Nehri civarında yaptığı çalışmalar sırasında insan yapımı bir taş alet bulundu. Alet, bugüne kadar Türkiye’de bulunmuş en eski insan yapımı nesne olma özelliğini taşıyor. Araştırma ile ilgili sonuçlar Quaternary Science Reviews’ta yayımlandı.

Daha önceleri Türkiye’deki en eski insan yapımı nesne 2007 yılında Kocabaş’ta keşfedilmişti. Ancak bu ve diğer taş aletlerin yapıldığı tarih hakkında büyük belirsizlikler vardı. Gediz Nehri’nin çok eski zamanlardan kalma çökeltileri arasında keşfedilen yeni aletin yapım tarihi ise radyoizotopik tarihlendirme yöntemi kullanılarak büyük bir kesinlikle belirlendi. Sonuçlar, aletin 1,24 ila 1,17 milyon yıl önce yapıldığını gösteriyor.

University of Royal Holloway London

Yapılan keşif insanların dünyaya yayılması ile ilgili çok önemli bilgiler veriyor. Araştırmacılar, kısa süre önce keşfedilen taş aletin, insanların 1,2 milyon yıl önce Avrupa’ya yayılmaya başladığını gösterdiğini belirtiyor. Geçmişte insanların Afrika ve Asya’dan dünyanın diğer bölgelerine yayılmasının çok daha sonraları başladığı düşünülüyordu.

Dünya ve Yaşam

Su altında mekanik hareketleri elektriğe dönüştürebilen bir cihaz geliştirildi.

Uluslararası bir araştırma grubu; üre elde etmek için kullanılan, çevre dostu, alternatif bir yöntemin verimini büyük oranda artırmayı başardı.