Dünya ve Yaşam
Uğur Çontu
24/03/2015 - 11:11

Volkan Patlaması Sonucunda Yeni Bir Ada Oluştu

Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan adalara bir yenisi daha eklendi.

Volkanik faaliyetler sonucunda oluşan adalara bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz Ocak ayında Avustralya’nın doğusundaki Tonga Krallığı’na bağlı adalar civarında, okyanus altında gerçekleşen patlama sonrası oluşan ada keşfedilmeye başlandı. 63 yaşındaki tur organizatörü Gianpiero Orbassano ve iki arkadaşı adaya ayak basan ilk insanlar oldular. Yaklaşık bir ay süren patlama sonucunda ortaya çıkan bu ada, komşu adalar olan Hunga Tonga ve Hunga Haʻapai’ye de hayli zarar verdi. Öyle ki patlama kaynaklı asit yağmurları iki adanın da bitki örtüsünü yok etti. Komşu adalardaki hayat yok olurken yeni ada şimdiden kuşlara ev sahipliği yapmaya başladı.

Patlamanın yaşandığı bölge volkanik faaliyetlerden dolayı birçok sorunla karşılaştı. Yeni Zelanda – Tonga arasındaki uçak seferlerinin birçoğu havaya ulaşan toz dolayısıyla iptal edildi. Bölgedeki balıkçılar da avlanmaya bir süre ara vermek zorunda kaldı. Yaklaşık 2 km2’lik alana sahip olan yeni adanın, zayıf yapısı nedeniyle birkaç ay içinde okyanus dalgalarının etkisiyle parçalanmaya başlayacağı öngörülüyor.

Tonga Krallığı yaklaşık 100.000 nüfuslu bir ada ülkesi. Başkenti yine bir ada olan Nuku’alofa. Nüfusunun %70’i başkentte yaşıyor. Ülke 175. batı boylamında yer almasına rağmen zaman dilimi olarak 175. doğu boylamını kullanıyor ve bu sayede yerel saat Yeni Zelanda ile aynı oluyor.

Dünya ve Yaşam

Bilimsel çalışmalar, günümüzden 133 milyon yıl önceki Weissert Olayı sırasında atmosferdeki karbondioksit miktarının azalması nedeniyle Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığının 3 °C düştüğünü gösteriyor.

Su altında mekanik hareketleri elektriğe dönüştürebilen bir cihaz geliştirildi.