Teknoloji
Dr. Zeynep Bilgici
15/03/2016 - 16:15

Yeni Güneş Gözeleri: İnce, Hafif ve Esnek

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmada şimdiye kadar bilinenlerden çok daha ince ve hafif olan güneş gözeleri üretildi.

Gorsel: MIT

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan bir çalışmada şimdiye kadar bilinenlerden çok daha ince ve hafif olan güneş gözeleri üretildi.

Sonuçları Organic Electronics dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kalınlıkları yaklaşık 2 mikrometre yani bir saç telinin ellide biri olan yeni güneş gözeleri o kadar hafif ve ince ki, sabun baloncuklarının üzerine konulduklarında bile bu baloncukları patlatmıyorlar.

Aynı zamanda esnek bir yapıya sahip olan bu gözelerin üstün özellikler kazanmasında üretim tekniği büyük önem taşıyor. Yeni güneş gözelerinin üretiminde öncelikli olarak ultra ince polimer sentezleniyor ve vakum altındaki bu polimer, elektrotlar ve ışıkla aktifleşen tabakalarla kaplanıyor. Oda sıcaklığında gerçekleştirilen bu işlemde herhangi bir çözücü kullanılmıyor. Çözücünün veya herhangi bir bulaşan maddenin uzaklaştırılması için fazladan bir işlem gerektirmeyen bu yöntemle hayli ince yüzeylerin üretim sırasında zarar görme riski en aza indiriliyor. Bu yöntem güneş gözelerinin üretilmesinde farklı malzemelerin kullanılmasına da imkân sağlıyor.

Enerji verimlilikleri hayli yüksek olan bu gözelerin akıllı giysilerden cep telefonlarına, uçan balondan kâğıda kadar pek çok yüzeyde kullanılabileceği öngörülüyor.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox programı ile gerçek zamanlı duygu durumunu tespit eden bir uygulama oluşturuyoruz.

Bir grup araştırmacı dünyanın amonyakla çalışan ilk gemisini üretmek için çalışmalar yapıyor.