Sağlık
Ayşenur Okatan
06/07/2020 - 16:47

Yerli Nanofiber Maske Filtresi Üretildi

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra dünya geneline yayılarak büyük bir salgına dönüşen yeni tip koronavirüs etkisini hâlâ sürdürüyor. Yeni tip koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığına karşı henüz bir aşı bulunamadığı için bazı koruyucu önlemlerin alınması konusunda insanlar uyarılmaya devam ediliyor.

Koronavirüse karşı alınabilecek en önemli tedbirlerden biri de maske kullanımı. Özellikle sağlık çalışanları için son derece önemli olan maskelerin farklı koruyuculuk niteliklerine sahip birden fazla çeşidi var. Bu maskelerden en önemlileri ise COVID-19 hastalarının tedavi süreçleriyle yakından ilgilenen sağlık çalışanlarının kullandığı, yüksek koruyucu filtrelere sahip N95-N99/FFP2-FFP3 maskeler. ABD Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezine göre, bakteri ve virüs gibi gözle görülemeyecek kadar küçük hastalık yapıcı patojenlere karşı FFP2 maskeler en az %94, N95 maskeler en az %95, N99 ve FFP3 maskeler ise en az %99 koruyuculuk sağlayabiliyor.

N95-N99/FFP2-FFP3 maskelerin, parçacıkların geçirgenliğini engelleyen nanofiber (saç telinin binde biri kalınlığında çok ince lif benzeri yapılar) filtreleri TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü tarafından üretildi.

Hâlihazırda kullanılan filtrelere göre daha ince ve hafif bir malzemeyle üretilen yerli maske filtreleri, yüksek sızdırmazlığa sahip olmasının yanı sıra kullanıcıya rahat solunum alıp verme imkânı da sağlıyor. Üretilen yerli filtrelerle maske üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması ve maskeye olan talebin hızlı bir şekilde karşılanması planlanıyor.

Kaynaklar:

Sağlık

Duyduğunuz, okuduğunuz veya arkadaşınızın yaptığı bir diyeti kendi bedeninize, metabolizmanıza ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığına bakmaksızın deniyor musunuz? Hızlı kilo veriyor ancak verdiğiniz kiloları aynı hızda geri mi alıyorsunuz?

Bakteri bulaştırılmış sivrisineklerden dang ateşi hastalığıyla savaşta yararlanılıyor.