Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
04/06/2021 - 09:30

Mars Helikopteri Tehlike Atlattı

Geçtiğimiz ay Mars’ta ilk uçuşunu gerçekleştiren Ingenuity tehlike atlattı. Navigasyon sistemindeki bir hata nedeniyle konumunu tespit edemeyen helikopter güvenli bir biçimde zemine inmeyi başardı.

Ingenuity’nin altıncı uçuş denemesinde 10 metre irtifadan çektiği bir fotoğraf. Görsel: NASA

NASA tarafından Mars’a gönderilen Ingenuity adlı helikopter 19 Nisan’da Kızıl Gezegen’in atmosferinde yükselerek tarihe geçmiş, Dünya dışında kontrollü uçuş yapmayı başaran ilk hava aracı olmuştu.

Ingenuity ilk uçuşunda sadece düşey doğrultuda bir miktar yükselip havada asılı kalmış, yatay yönde ilerlememişti. Ancak planlandığı üzere Ingenuity giderek daha karmaşık rotalar takip ederek Mars’ta uçmanın zorlukları ile ilgili testler yapmaya devam ediyor.

Ingenuity bugüne kadar altı uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşların ilk beşi sorunsuz geçmişti. Ancak helikopter altıncı uçuş denemesinde ufak bir tehlike atlattı. Üzerindeki kameraların çektiği fotoğraflardan biri navigasyon sistemi tarafından kaydedilmeyince, Ingenuity konumunu tespit etmekte zorluk yaşadı. Yaklaşık bir dakika boyunca 20 dereceye varan açılarla alçalıp yükselen helikopter, yazılımındaki bir kurtarma sisteminin devreye girmesiyle güvenli bir biçimde zemine inmeyi başardı.

Kaynak: 

Uzay

Beş yıldır Jüpiter’in etrafında dolanan Juno uydusu, Ganymede’nin yakın plan fotoğraflarını çekti.

 Yakın gelecekte Dünya’nın yörüngesinden çıkma ihtimali var mı? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruyu cevaplıyor.