Dünya ve Yaşam
Bilim Genç
05/07/2021 - 08:27

TÜBİTAK Bilim Genç Bilim-2 Araştırma Gemisine Konuk Oluyor!

Bilim Genç olarak, Bilim-2 adlı araştırma gemisiyle Marmara Denizi ve Karadeniz’de on gün boyunca veri toplayarak bilimsel araştırmalar yapacak olan bilim insanlarının çalışmalarını sizlere video blog olarak aktarıyoruz. 

Bilimsel araştırmalar, belirli bir araştırma sorusu ve bu soruyu cevaplamak için kurulan bir hipotez ile başlar. Güçlü ve test edilebilir bir hipotez, bilimsel araştırmanın temel ögesidir. Hipotezden sonraki adım ise bilimsel yöntemler kullanılarak hipotezin onaylanması ya da reddedilmesidir. Bunun için kullanılan bilimsel yöntemlerden biri de veri toplamadır. 

Tüm bilim insanları araştırmalarındaki hipotezi doğrulamak için veri toplar. Verilerin elde edilmesinde ise bir dizi sistematik çalışma yöntemi kullanılır. 

Biz de Bilim Genç olarak, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünden Doç. Dr. Mustafa Yücel’in önderliğinde Bilim-2 adlı araştırma gemisiyle Marmara Denizi ve Karadeniz’de on gün boyunca veri toplayarak bilimsel araştırmalar yapacak olan bilim insanlarının çalışmalarını sizlere her gün videolu olarak aktaracağız. 

Sefer boyunca yapılacak çalışmalardan günbegün haberdar olmak için bizi takipte kalın!

 

1. Bölüm: Bilim-2 gemisi yolculuğuna başladı! 

 

 

2. Bölüm: Bilim-2 gemisinde CTD+Rozzet cihazı kullanılarak Karadeniz'den örnek toplanıyor!

 

 

3. Bölüm: Bilim-2 gemisinde ahtapot cihazı kullanılarak Karadeniz'in derinliklerinden çökelti örneği alınıyor!

 

 

4. Bölüm: Bilim-2 gemisinde zooplankton yakalayıcı kullanılarak Marmara'da zooplankton örnekleri toplanıyor!

 

 

5. Bölüm: Doç. Dr. Mustafa Yücel Bilim Genç takipçilerine Bilim-2 gemisini tanıtıyor!

 

 

6. Bölüm: Doç. Dr. Mustafa Yücel Bilim Genç takipçilerine deniz bilimlerinden ve nasıl deniz bilimci olunabildiğinden bahsediyor.

 

 

 

 

Dünya ve Yaşam

Yozgat yakınlarındaki Uşaklı Höyük’te Akdeniz mozaiklerinin atası olarak nitelendirilen yer döşemeleri keşfedildi. 

6 Ekim tarihinin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü” olarak ilan edilmesi planlanıyor. Peki jeoçeşitlilik neden önemli?