Sağlık
Dr. Elif Ebren Kaya
01/12/2021 - 08:51

Fotoğraflar Köşesinde Aralık Ayının Konusu “Kış İçecekleri”

Bilim Genç olarak aralık ayında objektiflerinizi kış içeceklerine odaklamanızı istiyoruz.

Havaların soğumasıyla birlikte içimizi ısıtmak için daha fazla sıcak içecek tüketmek isteriz. Örneğin üzerine tarçın serpilen salepten gelen iştah açıcı koku, kahvenin üzerine sıcak sütle yapılan ilgi çekici tasarımlar, çikolatanın sütle oluşturduğu mükemmel uyum dondurucu kış günlerinde sadece ısınmamızı sağlamaz, aynı zamanda gözümüzü ve damaklarımızı şenlendirir. Ayrıca kış mevsiminde artan hastalıklarla mücadelede bağışıklık sistemimizi bitki çayları içerek güçlendirebiliriz.

 

Biz de Bilim Genç olarak aralık ayında objektiflerinizi sağlıklı kış içeceklerine odaklamanızı istiyoruz. Örneğin ıhlamur, zencefil, ada çayı veya salep bitkileri ile hazırladığınız içecekleri ya da zengin besin değerine sahip fermente bir ürün olan bozayı güzel bir sunum ile fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #Kışİçecekleri yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise teması hakkında bilgi verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediliyor.

Sağlık

Posa nedir? Posa içeriği yüksek gıdalar hangileridir? Yüksek posalı beslenme sağlığımızı nasıl etkiliyor? Posalı yiyecekler tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? 

Beyindeki özel bir bölge, benliğin oluşmasında ve benlikle ilgili farkındalığın sürdürülebilmesinde önemli rol oynuyor.