Sağlık
Fatma Gönen
14/04/2021 - 16:44

Duygusal Yeme

Stresli olduğumuz zamanlarda, üzgün, yalnız ya da canımız sıkkınken genellikle kendimizi yemek yerken buluyoruz.

Stresli olduğumuz zamanlarda, üzgün, yalnız ya da canımız sıkkınken genellikle kendimizi yemek yerken buluyoruz. Daha sonra ise aşırı yediğimiz için kendimizi suçlu hissediyoruz.

Duygusal yeme olarak isimlendirilen bu durum, daha iyi hissetmek ve olumsuz duygularla baş etmek için besinleri kullanmak olarak tanımlanabilir. Peki neden duygularımız yemek yememize neden oluyor? Fiziksel açlıkla duygusal açlığı birbirinden nasıl ayırabiliriz? Duygusal yemeyle nasıl baş edebiliriz? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

 

 

 
Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google
 

 

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:
Fatma Gönen
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Sağlık

Nasıl bir beslenme düzeni stresle baş etmemize yardımcı olur? Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Gönen bu soruyu cevaplıyor.

Bilgisayarlardan, tabletlerden, cep telefonlarından ve oyun konsollarından oynanan video oyunları, hem boş vakitlerimizi değerlendirmek hem de günün stresini atmak için sıklıkla tercih ettiğimiz aktivitelerden.