Dünya ve Yaşam
Bilim Genç
01/06/2020 - 16:59

Fotoğraflar Köşesinde Haziran Ayının Konusu “Ağaçlar”

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz.

Sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz... Her mevsim farklı bir güzelliğiyle karşımıza çıkan ağaçlar yaşamın devamını sağlayan en önemli canlılardan biri. Oksijen kaynağı olmalarının yanı sıra canlılara yaşam alanı sağlayan ağaçlar iklim dengesinin korunmasında, hava kalitesinin artmasında ve suyun depolanmasında da rol oynuyor. Ekosistem için hayli değerli olan ağaçların önemi ise gün geçtikçe daha çok anlaşılıyor.

Biz de Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi çevrenizdeki ağaçlara odaklamanızı istiyoruz. Örneğin çevrenizde yeni filizlenen ağaçları, ağaçların farklı dokularını, renklerini, meyvelerini ya da ağaçlardaki yuvaları fotoğraflayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı Bilim Genç’te paylaşırken açıklama bölümüne #Ağaçlar etiketini eklemeyi unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ayrıca fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/fotograf_duyurusu.png

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bilim_genc_fotograf_konusu_agaclar_3.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bilim_genc_fotograf_konusu_agaclar_1.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bilim_genc_fotograf_konusu_agaclar_2.jpg

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/bilim_genc_fotograf_konusu_agaclar_5.jpg

 

Dünya ve Yaşam

Son günlerde denizlerde aşırı plankton artışı gözleniyor. Peki, bu durumun sebebi ne olabilir?

Bitkilerin kendileri için tehdit oluşturabilecek canlılardan korunmak için kamuflaj yeteneğini kullanabildiklerini biliyor muydunuz?