Dünya ve Yaşam
Elif Ebren Kaya
01/06/2021 - 12:30

Fotoğraflar Köşesinde Haziran Ayının Konusu “Doğadaki Canlılar”

Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi doğadaki canlılara odaklamanızı istiyoruz.

Yaz aylarına doğru geçiş yaptığımız bugünlerde yeşilin çeşitli tonlarına bürünen ağaçlara ve etrafı saran çiçeklerin güzel kokusuna tanık oluyoruz. Dışarı çıktığımızda ise yazın gelişiyle daha fazla hareketlenmeye başlayan sevimli dostlarımız hayvanlarla karşılaşabiliyoruz. Ancak bu sıcak günlerde bizim desteğimize de ihtiyaçları var. Doğadaki canlılara olan sevgimizi onların yemek ve su ihtiyaçlarını karşılayarak gösterebiliriz.

 

Biz de Bilim Genç olarak haziran ayında objektiflerinizi doğadaki canlılara odaklamanızı istiyoruz. Örneğin ormanlık alanlarda yaşayan tavşan, sincap veya kaplumbağaları, şimdiden kış hazırlıklarına başlayan karıncaları, rengarenk kanatlara sahip kelebekleri, sabahları güzel sesleriyle bizleri uyandıran kuşları veya doğada olmazsa olmaz kediler ile köpekleri fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #DoğadakiCanlılar yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Dünya ve Yaşam

Son günlerde denizlerde aşırı plankton artışı gözleniyor. Peki, bu durumun sebebi ne olabilir?

Bitkilerin kendileri için tehdit oluşturabilecek canlılardan korunmak için kamuflaj yeteneğini kullanabildiklerini biliyor muydunuz?