Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
16/02/2021 - 10:09

Lise Öğrencileri Ötegezegen Keşfetti

Biri on altı, diğeri on sekiz yaşında olan iki lise öğrencisi Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezinde kısaca SRMP olarak adlandırılan bir öğrenci araştırma programı kapsamında yaptıkları çalışmalar sırasında dört ötegezegen keşfetti.

Or Graur tarafından 2016’da başlatılan SRMP projesi kapsamında her yıl on lise öğrencisine bilimsel araştırmalara doğrudan katılma imkânı veriliyor. Seçilen öğrenciler, Harvard Üniversitesi ya da Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde çalışan araştırmacıların danışmanlığında bir yıl boyunca bilimsel çalışmalarda yer alıyorlar. 

On altı yaşındaki Kartik Pinglé ve on sekiz yaşındaki Jasmine Wright, bir yıl boyunca, Harvard Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Dr. Tansu Daylan danışmanlığında ötegezegen keşfetmek için çalışmalar yapmışlar.

Öğrenciler yaptıkları çalışmalar sırasında bilimsel yazında TOI-1233 olarak adlandırılan, Dünya’ya 200 ışık yılı (ışık tarafından 200 yılda katedilen mesafe) uzaklıktaki Güneş benzeri bir yıldıza odaklanmışlar. Transit Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) adlı uzay teleskobu tarafından toplanan verileri analiz eden öğrenciler, yıldızın etrafında dolanan dört ötegezegen tespit etmişler.

Keşfedilen gezegenlerin üçü mini Neptün, biri de süperdünya olarak sınıflandırıyor. Mini Neptünler, yapısı Güneş sistemindeki Neptün’e benzeyen ancak Neptün’den biraz daha küçük, süperdünyalar ise Dünya gibi kayaç yapıda ancak Dünya’dan biraz daha büyük gezegenlerdir. 

Araştırmanın sonuçlarına The Astronomical Journal’de yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Uzay

NASA tarafından Mars’a gönderilen Perseverance uzay aracının Mars’ta kaydettiği sesler Dünya’ya ulaştı.

Yeni origami etkinliğimizde kâğıttan küp uydu yapıyoruz.