Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
18/09/2019 - 12:07

Protein Pilleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan lityum iyon piller pek çok bakımdan sorunlu. Örneğin kullanılan lityum iyon pillerin sadece %5’i geri dönüştürülüyor. Bu durumun en önemli nedeni, lityum iyon pilleri geri dönüştürmenin yeni bir lityum iyon pili üretmekten daha maliyetli olması. Ayrıca lityum iyon pilleri güvenli bir biçimde yok etmek için bilinen bir yöntem yok. Bu piller çevreye ve insan sağlığına zararlı. Texas A&M Üniversitesinden Prof. Dr. Karen Wooley önderliğinde çalışmalar yapan bir grup araştırmacı tüm bu sorunlara çare olabilecek yeni bir tür pil geliştirdi. Protein pilleri olarak adlandırılan bu pillerde proteinlerin yapı taşları olan polipeptit molekülleri kullanılıyor. 

Bir pil, anot ve katot olarak adlandırılan iki elektrottan ve elektrolit olarak adlandırılan, içinde iyonların hareket edebildiği bir sıvıdan oluşur. Araştırmacılar da geliştirdikleri pildeki elektrotları üretmek için siyah karbon ve polipeptitler içeren kompozit bir malzeme kullanmışlar.

Araştırmacılar geliştirdikleri pilleri test ettiklerinde iki elektrot arasındaki potansiyel farkını 1,5 V olarak ölçmüşler. Bu voltaj her ne kadar düşük olsa da fazla enerji istemeyen cihazları çalıştırmak için yeterli. Geliştirilen pilin en önemli özelliklerinden biri de çok hızlı bir biçimde yeniden şarj edilebilmesi. Lityum iyon pilleri yeniden şarj etmek bazen saatler sürer. Geliştirilen protein pillerini ise sadece birkaç dakika içinde yeniden şarj etmek mümkün.

 

 

Teknoloji

Bilim Genç olarak Roketsan Mikro Uydu Fırlatma Sistemi Geliştirme Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı Uzay Sistemleri Müdürü olarak görev yapan Dr. Mehmet Ali Ak ile Mikro Uydu Fırlatma Sistemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Algoritma, belirli bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için çözüm yolunun adım adım tasarlanmasıdır.