%taxonomy_term_2:name
Köyceğiz Yunus Emre Ortaokulu
20/06/2015 - 17:50

Barajmatik

Barajda su seviyesi yükseldiğinde dokunma alğılayıcımıza bağlı şamandıra sistemimiz yükseliyor, siren çalarak haber veriyor ve tahliye kanallarını devreye sokarak su motorumuz ile otomatik olarak fazla suyu boşaltıyor. Böylece bu kazaların önüne geçmeyi hedefledik.

Giriş

Şiddetli yağmur yağışlarından kaynaklanan baraj taşkınları günümüzde rastlanan olaylardan biridir. Son dönemde Köyceğiz’de patlayan bir Alabalık çiftliği sık sık gündeme gelmektedir. Biz de bu olaydan yola çıkarak barajlarda ve alabalık tesislerinde bu kazaların yaşanmaması için su seviyesini ölçen ve haber veren bir düzenek kurduk. Dokunma algılayıcının ucuna şamandıra sistemi kurduk. İşlemci kartına basit su motoru bağladık.

Amacı

Barajlarda biriken suyun belirli bir seviyeyi geçip taşkınlar oluşturmasını engellemek ve balık çiftliklerinin kurtarılmasını sağlamak.

Yöntem

Dokunma algılayıcının ucuna şamandıra sistemi kurduk.İşlemci kartına basit su motoru bağladık. Barajda su seviyesi yükseldiğinde dokunma alğılayıcımıza bağlı şamandıra sistemimiz yükseliyor, siren çalarak haber veriyor ve tahliye kanallarını devreye sokarak su motorumuz ile otomatik olarak fazla suyu boşaltıyor.

Sonuç ve Tartışma

Yoğun yağış ile altyapıların kaldırmaması nedeniyle baraj taşkınları hem çevremize zarar vermekte hem de milli servetlerimizin bozulmasına yol açmaktadır. Ayrıca baraj yakınlarında kurulan balık çiftlikleri yok olma tehlikesinden kurtarılmış olacaktır.

Kaynaklar

Kullanım Kılavuzu

Literatür Taraması

Ekip Tanıtımı

color:#333333">Danışman Öğretmenler :

Mustafa ATIGAN ( Matematik Öğretmeni ) , Şenay TURAN ( Müdür Yardımcısı ), İlker BAŞTUĞ ( Görsel Sanatlar Öğretmeni )

Projeyi Hazırlayanlar :

Arda DEMİRCİ

Gözde AYBEY