Dünya ve Yaşam
Elif Ebren Kaya
05/10/2021 - 08:19

Fotoğraflar Köşesinde Ekim Ayının Konusu “Taşlar”

Bilim Genç olarak ekim ayında objektiflerinizi taşlara odaklamanızı istiyoruz.

Taşlar, minerallerin bir araya gelmesiyle oluşur ve doğada yağmur, akarsu, rüzgâr ve sıcaklık farkı gibi faktörlerin etkisiyle şekillenir. Çevremizde gördüğümüz taşların birbirinden farklı renklerde olmasının sebebi ise yapılarında farklı minerallerin bulunmasıdır. Örneğin Erzurum ile özdeşleşmiş “oltu taşı” karbon içerdiği için genellikle siyah renktedir. Minerallerin bazı türleri ise doğada düzgün kristaller hâlinde ve nadir bulunur. Bu minerallerden oluşan taşlar, değerli taşlardır. Jeolojik oluşumlarına göre magmatik, tortul ve başkalaşım olarak üçe ayrılan taşlar, oluşumları sırasındaki doğal ortamı yansıtır.

Biz de Bilim Genç olarak ekim ayında objektiflerinizi taşlara odaklamanızı istiyoruz. Örneğin farklı renklerdeki ya da pürüzsüz dokulu taşları fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #Taşlar yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise teması hakkında bilgi verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitaplarından hediye ediliyor.

Dünya ve Yaşam

Bilim insanları sadece Dünya’nın manto katmanının alt kısımlarında oluşan yeni bir mineral keşfetti. Minerale “davemaoite” adı verildi.

Bilimsel çalışmalar, son kırk yıl içinde troposferin ortalama kalınlığının küresel ısınma nedeniyle 200 metre arttığını gösteriyor.