Dünya ve Yaşam
Dr. Elif Ebren Kaya
04/01/2022 - 17:30

Fotoğraflar Köşesinde Ocak Ayının Konusu “Soğuk”

Bilim Genç olarak ocak ayında objektiflerinizi “Soğuk” temasına odaklamanızı istiyoruz.

Soğuk, kar, buz, ayaz… Kış mevsiminde akla gelen ilk sözcükler... Kuzey Yarım Küre’de 21 Aralık’ta başlayan kış mevsimi 20 Mart’a kadar sürecek. Yılın en soğuk günlerini yaşayacağımız bu vakitler, çevremizdeki tüm canlı ve cansız varlıkları etkiler. Bu etki kimi zaman seyrine doyum olmayan manzaralar ortaya çıkarır. Örneğin çam ağacının koyu yeşili ile bembeyaz karların oluşturduğu tezatlık, soğuktan buz tutmuş göl ve şelalelerin eşsiz güzellikleri ya da kar tanelerini oluşturan buz kristallerinin birbirlerinden farklı geometrisi… 

Biz de Bilim Genç olarak ocak ayında objektiflerinizi soğuk temasına odaklamanızı istiyoruz. Örneğin soğuk havaların çevremizdeki canlı ve cansız varlıklara etkilerini, buz tutan şelale veya gölleri, çatılardaki sarkıtları ve soğuk temasını çağrıştıran çeşitli manzaraları fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı göndermek için tıklayın.

Fotoğraflarınızı Bilim Genç’te paylaşırken etiket bölümüne #Soğuk yazmayı unutmayın. Fotoğraflarınızın açıklama bölümünde ise fotoğrafınızın temasıyla ilgili bilgiler verebilir, fotoğrafınızı nerede ve ne zaman çektiğinizi belirtebilir, fotoğrafınızla ilgili teknik ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Bilim Genç Fotoğraflar köşesinde her ay belirlenen konuda gönderilen fotoğraflar arasından seçilenler ayın en beğenilen fotoğrafları galerisinde yayınlanıyor. Fotoğrafların sahiplerine ise TÜBİTAK popüler bilim kitabı hediye ediliyor.

Dünya ve Yaşam

Antarktika’daki Weddell Denizi’nde, bugüne kadar bilinen en büyük balık üreme kolonisi keşfedildi.

Ege, Pamukkale ve Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinden dört araştırmacı, Muğla’da doğal olarak yetişen yeni bir bitki türü keşfetti.