Teknoloji
Cumhur Torun
20/08/2021 - 11:20

Tinkercad'de Kod Blokları ile Üç Boyutlu Tasarım Yapalım

Yaş:
12
Zorluk:
Orta

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde Tinkercad uygulamasında yer alan Kod Blokları özelliği ile üç boyutlu satranç taşı tasarımları yapıyoruz.

Bilmekte Fayda Var!

Tinkercad uygulamasındaki 3D Tasarımlar özelliği ile farklı şekilleri birleştirerek yeni şekiller üretip üç boyutlu tasarımlar oluşturabiliriz. Yeni şekilleri oluştururken uyguladığımız adımları belirli sıraya göre yapmamız gerekiyor.

Algoritma, bir problemin çözümü için çözümün adım adım tasarlanmasıdır. Yeni üç boyutlu şekiller oluşturmak da temel olarak bir problemdir. Bu problemi çözmek için oluşturulan algoritmayı Tinkercad uygulamasındaki kod bloklarını kullanarak kodlayabiliriz.

Üç boyutlu tasarım yapmaktan hoşlanıyor ve kod blokları ile çalışmaktan keyif alıyorsanız, Tinkercad uygulamasındaki Kod Blokları özelliğini çok seveceksiniz.

Tasarla ve Yap köşesinin bu projesinde, Tinkercad uygulamasındaki Kod Blokları özelliğini kullanarak üç boyutlu satranç taşı tasarımları oluşturuyoruz.

Nelere İhtiyacımız Var?

  • İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar

Ne Yapıyoruz?

Kod bloklarını kullanarak üç boyutlu tasarım yapmaya başlamadan önce Tinkercad uygulamasındaki Kod Blokları özelliğini yakından tanıyalım. Daha sonra kod bloklarını kullanarak farklı şekilleri bir araya getirip piyon ve kale taşlarını üç boyutlu olarak tasarlayalım.

Ne Oldu?

Bu projede Tinkercad uygulamasındaki Kod Blokları özelliğini kullanarak üç boyutlu satranç taşı tasarımları oluşturduk. Bunun için kod bloklarını kullanarak farklı üç boyutlu şekillerin boyutlarını değiştirdik, hareket ettirdik, döndürdük ve bir araya getirerek piyon ve kale taşlarını üç boyutlu olarak tasarladık. 

Tinkercad uygulamasında hazırladığınız üç boyutlu tasarımları, üç boyutlu yazıcıda bastırmanızı sağlayacak dosya türlerine dönüştürebilirsiniz. Sizler de karmaşık tasarımların algoritmalarını oluşturarak kod blokları ile farklı üç boyutlu şekiller tasarlayabilirsiniz.

Kaynak:

Yazar Hakkında:

Cumhur Torun
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Kastamonu Taşmektep Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
 

Teknoloji

Sıcaklığı ölçmek için kullandığımız termometreyi ilk kim icat etti? Termometreler hangi prensiplere göre çalışır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Yeni bilim videomuzda otonom araçların nasıl çalıştığını öğreniyoruz.