Sosyal Bilimler
Bilim Genç
19/04/2018 - 10:22

2018 Bilim Olimpiyatları Başvuruları İçin Son Gün 24 Nisan

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor.

2 Nisan’da başlayan 23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı başvuruları 24 Nisan’da sona eriyor. Başvurular, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce http://tubitak.istanbul.edu.tr/ adresinden yapılıyor.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ve 26. Ulusal Bilim Olimpiyatları birinci aşama sınavı, Türkiye ve KKTC’deki 27 sınav merkezinde 12 Mayıs 2018 Cumartesi günü gerçekleştirilecek.

Gençlerin temel bilim alanlarında araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl 26.’sı düzenlenen Ulusal Bilim Olimpiyatları’na liselerin hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencileri fizik, kimya, biyoloji, matematik ve bilgisayar; ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise fizik, kimya ve biyoloji alanlarında katılabiliyor. Matematik ve bilgisayar alanlarında sınava katılmak isteyen ortaokul 8. sınıf öğrencileri ise Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları'na başvurabiliyor.

İki aşamalı gerçekleştirilen Ulusal Bilim Olimpiyatları’nda birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ikinci aşama sınavına davet edilecek. Öğrenciler ikinci aşama sınavına alanlarında uzman akademisyenler tarafından eğitilecekleri yaz okulu etkinliği ile hazırlanacak.

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na ortaokulların 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Gençlerin matematik ve bilgisayar alanlarındaki ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları’na bu yıl ilk kez bilgisayar alanı da eklendi.

26. Ulusal Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

23. Ulusal Ortaokul Bilim Olimpiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın

 

Başvuru İletişim Bilgileri

Telefon: +90 212 44 000 00 (Dahili: 14077 ya da 11079)

Faks: +90 212 44 000 45

E-posta: tubitaksinav@istanbul.edu.tr

Sosyal Bilimler

Bebeklerin ilk kelimeleri “mama”, “baba”, “dede” gibi tekrar eden seslerden oluşur. Peki, dünyanın pek çok yerinde ortak olan bu ve benzeri kelimelerin ebeveynler için kullanılması bir rastlantı mı?

Yolda yürürken kaldırım kenarlarına ya da ağaç diplerine hayvanlar için bırakılan yiyecek ya da su kaplarını görmüşsünüzdür. Yaz aylarında sıcaktan bunalan hayvanlar için su kapları, yiyecek bulmanın zor olduğu kış aylarında ise yiyecek kapları bulundurmak hayvan dostlarımıza yapabileceğimiz küçük iyilikler arasında. Eskiden atalarımız da benzer duygular ve kaygılarla hayvanları, özellikle de hassas bir yapıya sahip olan küçük kuşları, korumak için özel çaba gösterirlerdi. Günümüze kadar gelmiş kuş evleri bunun en güzel örneklerinden biri.