Teknoloji
Elif Ebren Kaya
13/09/2021 - 12:00

2021 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması Başladı

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, bu yıl 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında Kocaeli-Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleştiriliyor.

2018 yılından bu yana TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliği ile TEKNOFEST Havacılık ve Uzay Festivali kapsamında gerçekleştirilen Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, bu yıl 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında Kocaeli-Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde yapılacak. 

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması ile gençlerin otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım ve algoritma geliştirme konularında deneyim kazanmaları hedefleniyor. Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrenciler ile mezunlar bireysel veya takım hâlinde katılabiliyor. 

Yarışma ‘’Özgün Araç’’ ve ‘’Hazır Araç’’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştiriliyor. ‘’Özgün Araç’’ kategorisinde takımlar, araçlarının tüm üretimini ve yazılımlarını kendileri yapıyor. ‘’Hazır Araç’’ kategorisinde ise takımlar TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırıyorlar.

2019 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması’ndan bir görüntü

Finalde her iki kategorideki takımlardan gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yerine getirmeleri bekleniyor. Yarışmanın asıl amacı ise otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi. 

Yarışma kapsamında ‘’Özgün Araç’’ kategorisinde 75.000 TL değerinde performans birincilik, 50.000 TL değerinde performans ikincilik, 35.000 TL değerinde performans üçüncülük ödülü ve ‘’Hazır Araç‘’ kategorisinde ise 40.000 TL değerinde performans birincilik, 30.000 TL değerinde performans ikincilik, 20.000 TL değerinde performans üçüncülük ödülü verilecek. Ayrıca her iki kategoride görevleri yerine getiremeyen takımlar ise 10.000 TL değerinde mansiyon ödülünün sahibi olacak.

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

2019 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması’ndan bir görüntü

Teknoloji

TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilen TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları Yarışmaları’nda kazanan takımlar belli oldu.

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?