Uzay
Ayşenur Okatan-Özlem Ekici
10/09/2021 - 10:47

2021 Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği Diyarbakır Zerzevan'da Gerçekleştirildi!

2-4 Eylül tarihlerinde Diyarbakır Zerzevan’da Bilim Genç etkinliklerinin de yer aldığı Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği gerçekleştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK Türkiye Ulusal Gözlemevi (TUG), Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Diyarbakır Valiliğinin iş birliğiyle düzenlenen ve gök bilimine ilgi duyanların yoğun katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği, 2-4 Eylül tarihleri arasında Diyarbakır Zerzevan Kale’sinde yapıldı. Etkinlikte amatör ve profesyonel gök bilimcilerle gökyüzünü merak eden katılımcılar yıldızların altında buluştu.

Etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TUG Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir ve bazı ülkelerin büyükelçilik heyetlerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen akademisyenler, öğrenciler, amatör gök bilimciler ve gök bilimine ilgi duyan gökyüzü tutkunları katıldı. 2021 Tokyo Paralimpik Oyunları sebebiyle Tokyo’da bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise açılış törenine uzaktan bağlanarak konuşma yaptı. Çeşitli atölyelere, konferanslara, seminer ve söyleşilere ev sahipliği yapan etkinliğe yaklaşık 1.500 kişi katıldı.

Etkinlikte, Bilim Genç tarafından uzman astrofotoğrafçılar Nihat Çoşkun Poturnak ve Öğr. Gör. Dr. Erdi Okan Yılmaz’ın katılımıyla bir astrofotoğrafçılık söyleşisi düzenlendi. 

Uzman astrofotoğrafçılar Öğr. Gör. Dr. Erdi Okan Yılmaz (solda) ve Nihat Çoşkun Poturnak (sağda)

Söyleşinin ardından uzman astrofotoğrafçılar, Bilim Genç temmuz ayı fotoğraf konusu olan “Geceleyin Gökyüzü” için gönderilen fotoğrafların sahipleri arasından seçilen Bilim Genç takipçilerine özel bir astrofotoğrafçılık atölyesi gerçekleştirdi.

Bilim Genç astrofotoğrafçılık atölyesinden bir kare

Etkinlikte ayrıca Bilim Genç Instagram hesabı üzerinden canlı röportajlar gerçekleştirildi. Canlı röportajları Instagram hesabımızdan izleyebilirsiniz: @tubitakbilimgenc

Uzay

Yıldızların yaşını tahmin etmek için kullanılan çeşitli yöntemler var.

Ozon, canlılar için zararlı olan UVB ışınların Dünya yüzeyine ulaşmasını engelleyen doğal bir gaz tabakasıdır.