Dünya ve Yaşam
Dr. Tuba Sarıgül
02/07/2020 - 14:23

2022 FIFA Dünya Kupası’nın Üçüncü Stadyumu Açıldı

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da turnuvanın üçüncü ve en büyük stadyumu olan Eğitim Şehri Stadyumu tamamlandı.

FIFA

2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’da turnuvanın üçüncü ve en büyük stadyumu olan Eğitim Şehri Stadyumu tamamlandı.

Yaklaşık 40.000 kişilik stadyumun dış kaplamasındaki üçgenlerin birleşmesiyle oluşan geometrik şekil elmasa benziyor. Bu nedenle stadyum Çöldeki Elmas olarak isimlendiriliyor. Güneş ışınları stadyumun dış kaplamasına çarptığında farklı açılarla yansıyor. Bu sayede Güneş gökyüzünde hareket ettikçe bu şekiller renk değiştiriyor.

Çöldeki Elmas Stadyumu, Küresel Sürdürülebilirlik Değerlendirme Sistemi tarafından beş yıldız alan ilk FIFA Dünya Kupası stadyumu oldu. Enerji verimliliği yüksek LED’ler ile aydınlatılan stadyumun yapımında kullanılan malzemelerin yaklaşık üçte biri (%29’u) ise geri dönüştürülmüş materyallerden elde edildi. Stadyumun kalabalık bölümlerinde hava kalitesini yüksek tutmak için karbondioksit sensörleri bulunuyor. Stadyumdan toplu taşımaya doğrudan ulaşım sağlanabiliyor.

Stadyumdaki koltuklardan 20.000’i modüler yani takılıp sökülebiliyor. 2022 FIFA Dünya Kupası’ndan sonra stadyumun koltuk kapasitesinin 20.000’e düşürülmesi hedefleniyor. Bu sayede stadyumun belirli bölümlerinin üniversiteler için sınıflara ve etkinlik alanlarına dönüştürülmesi planlanıyor.

Kaynaklar:

 

 

Dünya ve Yaşam

Küresel ısınmaya sebep olan iklim değişikliği, kutuplardaki havanın ve buzulların altındaki deniz suyunun sıcaklığının artmasına yol açıyor. Peki bu durum yeryüzündeki çölleşmeyi nasıl etkiliyor?

Deneyler köşesinin bu etkinliğinde evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerden biri olan mayayı kullanarak fermantasyonu gözlemliyoruz.