Uzay
Dr. Elif Ebren Kaya
09/06/2022 - 18:30

2022 Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği Başvuruları Başladı

3-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği için başvurular başladı. Son başvuru tarihi 15 Haziran.

2022 Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği başvuruları başladı. Başvuru için son tarih 15 Haziran. Tüm gök bilimi meraklılarına açık olan etkinlik, 3-5 Temmuz 2022 tarihleri arasında Van’da gerçekleştirilecek. Etkinliğe katılacak kişiler başvurular tamamlandıktan sonra kura ile belirlenecek.

Gözlem etkinliği süresince açık alanda gece ve gündüz saatlerinde çeşitli atölye çalışmaları, teleskopla gözlemler, deneyler gibi farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Katılımcılar bu etkinliklere, yanlarında getirdikleri fotoğraf makinesi, teleskop, kamera, dizüstü bilgisayar gibi gözlem ekipmanları ile katılabilecek.

Katılımcılar otogar ve havalimanından etkinlik alanına servislerle götürülecek. Ayrıca etkinlik alanında katılımcılara ücretsiz kahvaltı, öğle ve akşam yemeği sağlanacak. Etkinlik alanında ise kendi imkânları ile (çadır, karavan, uyku tulumu, mat vb.) iki gece konaklayacaklar.

Van gökyüzü gözlem etkinliğiyle ilgili başvuru ve detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

2022 Van Gökyüzü Gözlem Etkinliği T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayesinde; T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Van Valiliği ve Van Kalkınma Ajansı’nın destek ve katkılarıyla düzenlenecek.

2022 yılında Van’ın yanı sıra Diyarbakır, Erzurum ve Antalya’da da gökyüzü gözlem etkinlikleri düzenlenecek. Diyarbakır-Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin 9-12 Haziran tarihleri arasında, Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin 22-24 Temmuz tarihleri arasında, Antalya Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin ise 18-21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

Uzay

Doç. Dr. Selçuk Topal, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde evrende başka canlıların yaşayıp yaşamadığına dair teorileri değerlendiriyor.

Bilimsel çalışmalar, ikiz gezegenler olarak adlandırılan Neptün ve Uranüs’ün farklı renklere sahip olmasının nedenin, atmosferlerindeki sis katmanlarının kalınlığıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.