Teknoloji
Dr. Mahir E. Ocak
27/04/2015 - 17:21

Altın Nanotüplerle Kanser Tedavisi

 Leeds Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı ise altın nanotüpler kullanarak kanser hücrelerini öldürmek için yeni bir yöntem geliştirdi.

Kanserli hastaların vücutlarındaki tümörler, ameliyatla alındıktan sonra yeniden gelişebiliyor. Bu durumu önlemek için cerrahi müdahalelerden sonra genellikle kemoterapi ve radyoterapiye başvuruluyor. Ancak bu yöntemlerin yan etkileri var. Leeds Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı ise altın nanotüpler kullanarak kanser hücrelerini öldürmek için yeni bir yöntem geliştirdi. Dr. S. Ye ve arkadaşlarının yaptığı araştırmanın sonuçları Advanced Functional Materials’ta yayımlandı.

İnsan derisi, ışık tayfının kırmızı/kızılötesi kısmında kalan bazı frekanslar için transparandır. Yani belirli dalga boylarına sahip ışık ışınları yok olmadan insan derisinin içinden geçebilir. Ancak bu ışınlar vücuttaki çeşitli moleküller tarafından soğurulabilir.

Araştırmacılar, kanser hücrelerini öldürebilmek için altın nanotüplerden yararlanıyor. Uzunlukları hassas bir biçimde ayarlanarak, boyutları nanometre (metrenin milyarda biri) ölçeğinde olan pipet biçimli bu moleküllerin insan derisinin içinden geçebilen çeşitli ışık ışınlarını soğurması sağlanabiliyor. Hastaların vücutlarındaki altın nanotüpler, bu ışınları soğurduktan sonra çevrelerine ısı yayıyor. Böylece nanotüplerin yakın çevresi ısınıyor ve kanserli hücreler ölüyor. Çalışmalar, altın nanotüplerin dışkı yoluyla vücuttan atıldığını da gösteriyor. Dolayısıyla bu tedavi yönteminin vücutta önemli bir yan etkiye neden olması beklenmiyor.

Teknoloji

Güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren elektronik düzenekler güneş gözesi olarak adlandırılır. Peki güneş tarlaları nedir?

Akıllı makineler insanlar gibi yenilikçi ve sıra dışı düşünüp sanat eserleri ortaya koyabilir mi? Yani yapay zekâ "sanatkâr" olabilir mi?