Sağlık
İbrahim Özay Semerci
27/10/2014 - 15:06

Bazılarımız Niçin Daha Fazla Terliyor?

Vücudumuzda iki ila beş milyon arası ter bezi bulunur. Terleme vücudumuzun kendini soğutarak ideal sıcaklığını koruma yoludur.

Derimizdeki ısı almaçları (reseptörleri) ortamın sıcaklığını algılar ve bunu beynin hipotalamus bölgesine iletir. Hipotalamus ise vücudumuzun terlemesini sağlar.

Olmaları gerekenden daha kilolu insanların vücutları ısı kaybına karşı daha iyi yalıtılmıştır ve vücutlarının yüzey alanı/hacim oranları daha küçüktür. Bu yüzden kilolu kişiler vücutlarında açığa çıkan metabolik ısıyı atarken hayli zorlanır. Vücutlarının merkezindeki sıcaklık daha yüksek olduğu için de diğer insanlara nazaran daha fazla terlerler. Diğer yandan spor yapma alışkanlığı olan kişiler de fazla terler, çünkü vücutları egzersize cevap olarak kendini soğutmak için daha erken terlemeye başlar. Hiperhidroz adı verilen rahatsızlık da aşırı terleme nedenlerinden biri. İnsanların yaklaşık %3’ünü etkileyen bu rahatsızlıktan özellikle eller, ayaklar ve koltukaltları etkilenir.  

Sağlık

Aşırı şeker tüketilmesinin hiperaktiviteye neden olduğu konusunda bilim insanları arasında görüş birliği bulunmasa da obezite, diyabet yani şeker hastalığı, karaciğerde yağlanma, diş problemleri gibi sorunlara neden olduğu biliniyor.

Kimi zaman bazı yiyecekleri canımız diğerlerine göre daha çok çeker. Bunun sebebiyse vücudumuz için gerekli besin maddelerini günlük olarak belirli oranlarda almak zorunda olmamız.