Teknoloji
Bilim Genç
15/12/2014 - 16:01

Çikolata Paketi ve Pille Ateş Yakmak

Yaş:
12
Zorluk:
Kolay

Yanınızda çakmağınız yok ve ateş yakmak istiyorsunuz. Alüminyum çikolata paketi, pil, peçete, kola kutusu ve makas kullanarak ateş yakabilirsiniz.

Bu etkinliği evde çabuk alev alabilecek maddelerin yanında yapmamaya özen gösterelim ve çok dikkatli olalım. Balkonunuz etkinlik için uygun bir yer olabilir. Etkinlik süresince yanınızda, çıkan ateşi söndürmek için su veya yangın söndürücü bulundurmanızda fayda var.

Etkinlik için gerekli malzemeler:

  • 1 adet alüminyum çikolata paketi
  • 1.5V’luk pil
  • Makas
  • Peçete
  • Kola kutusu

Etkinliğin yapılışı:

1- Alüminyum çikolata paketini tırnağımızla düzleştirelim. Paketten makas yardımıyla 1 cm eninde ve 10 cm boyunda bir parça keselim.

data-cke-saved-src=https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/sites/default/files/1_5.jpg

2- Alüminyum çikolata paketinden kestiğimiz parçayı ikiye katlayalım ve makas yardımı ile şekilde gösterildiği gibi tekrar keselim.

3- Kola kutusunun tabanını makasla keserek kutudan ayıralım. Bunu yaparken elimizi kesmemeye dikkat edelim. Kestiğimiz parçayı ocak olarak kullanacağız.

4- Peçeteyi parçalayarak ocak olarak kullanacağımız parçanın içine koyalım.

5- Alüminyum çikolata paketinden kestiğimiz parçanın uçlarının parlak yüzünü 1.5V’luk kalem pilin artı ve eksi ucuna temas ettirdiğimizde, paket parçasının ortasındaki ince kısım duman çıkarıp alev alacaktır. Şimdi, bu alev alan kısmı hızlı bir şekilde peçete parçalarına temas ettirelim. Peçete parçaları yanmaya başlayacaktır.

Hatırlatma: Bu etkinlik yangın çıkarmanıza neden olabilir. Etkinliği güvenli bir yerde, yangın söndürücü veya su bulundurduğunuz bir ortamda yapınız.

Video:

Teknoloji

Gelişen elektronik, haberleşme ve bilgisayar teknolojileri ile birlikte Mars araştırmaları da hız kazandı. Peki Mars’a bugüne kadar hangi uzay araçları gönderildi?

Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, bu yıl 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında Kocaeli-Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleştiriliyor.