Uzay
Prof. Dr. Levent Kurnaz
27/10/2021 - 16:16

Dış Gezegenleri Ziyaret Eden Uzay Araçları

Prof. Dr. Levent Kurnaz bir önceki Bilim Genç sesli yayınında Mars’ın yüzeyinde görev yapan uzay araçlarından bahsetmişti. Bu bölümde ise Güneş sisteminde Mars’ın ötesindeki gezegenlere gönderilen uzay araçlarını anlatıyor.

Dünya’ya en yakın gezegenler olan Merkür, Venüs ve Mars kolayca gözlemlenebilir. Ayrıca Güneş sistemindeki diğer gezegenlerle kıyaslandığında, bu gezegenlere uzay aracı gönderilmesi daha kolaydır. Mars’ın ötesindeki gezegenlere uzay aracı gönderirken uzaklık dışında karşı karşıya kalınan başka bir zorluk daha var: Mars ve Jüpiter arasında yer alan Asteroit Kuşağı. Bütün bu zorluklara rağmen bilim insanları Mars’ın ötesindeki gezegenlere farklı uzay araçları göndermeyi başardı.

Peki geçmişten günümüze Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’e hangi uzay araçları gönderildi? Bu uzay araçları yolculukları sırasında neler keşfetti? Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde bu soruları cevaplıyor.

Bilim Genç sesli yayınlarını SoundCloud, Spotify, Google ve Apple podcast kanallarımız üzerinden dinleyebilir ve kanallarımızı takip ederek güncel içeriklerimizden anında haberdar olabilirsiniz.

Bu sesli yayını
bilim genç sesli yayin spotifybilim genç sesli yayin apple
bilim genç sesli yayin googlebilim genç sesli yayin google

Hazırlayan ve Seslendiren Hakkında:

Prof. Dr. Levent Kurnaz
Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Uzay

Prof. Dr. Levent Kurnaz, Bilim Genç sesli yayınının yeni bölümünde gök adamızdaki farklı tür yıldızların özelliklerinden bahsediyor.

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde göz sağlığımızı koruyarak Güneş’i gözlememize imkân veren bir projektör yapıyoruz.