Uzay
Dr. Mahir E. Ocak
07/07/2020 - 16:57

Dünya’ya En Yakın Karadelik Keşfedildi

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. 

Bir grup gökbilimci Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta bir karadelik keşfetti. Karadelik, daha önceleri bilinen iki yıldızı da içeren bir üçlü sistemin parçası. Sistem, Dünya’ya o kadar yakın ki yıldızlar Dünya’dan hiçbir optik alet yardımı olmaksızın çıplak gözle görülebiliyor. Keşfedilen karadelik, bilinen en yakın karadelik olarak kayıtlara geçti.

Araştırmacılar, HR 6819 adı verilen sistemdeki karadeliği yıldız çiftleri üzerine yaptıkları araştırmalar sırasında keşfetmişler. Avrupa Uzay Ajansına ait Şili’deki La Silla Gözlemevi’ndeki teleskoplarla yapılan gözlemler sırasında yıldızlardan birinin her 40 günde bir görünmeyen bir gökcisminin etrafında dolandığı fark edilmiş. Araştırmacılar, yıldızın yörünge verilerini kullanarak etrafında dolandığı gökcisminin kütlesini Güneş’inkinin dört katı olarak hesaplamışlar. Bu kadar büyük kütleli, bu kadar yakın ancak yine de teleskoplarla bile görülemeyen bir gökcisminin ancak bir karadelik olabileceği belirtiliyor.

Keşfedilen karadeliğin önemli bir özelliği, etrafında yoğun bir madde bulutu olmaması. Bugüne kadar keşfedilen karadeliklerin büyük çoğunluğu bir madde bulutuyla çevriliydi ve bu durum keşfedilmelerini kolaylaştırıyordu. Çünkü karadeliği çevreleyen madde bulutundaki elektrik yükleri, karadeliğin güçlü çekiminin etkisiyle ivmelendikçe ışık yayar. Bu yüzden yoğun madde bulutuyla çevrili karadelikler ışık halesinin ortasında bir gölge gibi görünür. Yeni keşfedilen karadelikse yoğun bir madde bulutuyla çevrili olmadığı için tamamen karanlık görünüyor.

Araştırma ekibinin üyelerinden Dr. Th. Rivinius’a göre çevresiyle çok az etkileşen, bu kadar sessiz sakin bir karadeliğin keşfedilmesi, gökadamızda tespit edilmeyi bekleyen yüz milyonlarca karadelik olduğunu düşündürüyor.

Araştırma ile ilgili detaylı bilgiye Astronomy & Astrophysics’te yayımlanan makaleden ulaşabilirsiniz.

Uzay

Çin nisan ayının sonlarında yeni bir uzay istasyonunun kurulumuna başladı. Kısaca CSS olarak adlandırılan Çin Uzay İstasyonu’nda uluslararası bilimsel çalışmalar yapılacak.

Uranüs’te ilk kez X-ışınları tespit edildi.