Teknoloji
Bilim Genç
08/09/2020 - 16:59

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışmacıları Formula 1 Pistindeydi

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın son gününde İstanbul Park'ta özel yarış düzenlendi.

İstanbul Park pistinde gerçekleştirilen özel yarışta İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Milat 1453 Takımı birinci, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBU TETRA Takımı ikinci, Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Elektromobil Takımı üçüncü oldu. Dereceye giren takımlara 13-14-15 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul Parkta gerçekleştirilmesi planlanan Formula 1 Türkiye Grand Prixine davetiye ve TEKNOFEST hediye çeki verildi.

Bu yıldan sonra TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın İstanbul Park pistinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın son gününde Verimlilik Rekor Ödülü, Kurul Özel Ödülü, Teknik Tasarım Ödülü, Görsel Tasarım Ödülü ve Yerli Ürün Teşvik Ödülü sahiplerini buldu.

Her geçen gün yaygınlaşan elektrikli araçlar ile ilgili dünya genelinde yapılan çalışmaları ve uygulamaları teşvik etmek amacıyla düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda enerjiyi en verimli şekilde kullanan ve en az enerji tüketim değerine sahip olan aracı geliştiren takımlara Verimlilik Rekor Ödülü veriliyor. Bu yılın Verimlilik Rekor Ödülü’nün sahibi 631 Wh enerji tüketim değeriyle Yıldız Teknik Üniversitesi Alternative Energy Systems Society (AESK) Takımı oldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Takımı

Motor, motor sürücüsü gibi önemli elektronik parçaları yerli olarak tasarlayan ve üreten Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Hidromobil Takımı, Pamukkale Üniversitesi Atay Takımı, Kastamonu Üniversitesi Atabeygazi Takımı ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBU TETRA Takımı ise Yerli Ürün Teşvik Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Pamukkale Üniversitesi Atay Takımı

Kastamonu Üniversitesi Atabeygazi Takımı

Teknik Tasarım Ödülü'nü araçları için tasarladıkları izolasyon izleme cihazının özgün tasarıma sahip olması ve ölçüm hassasiyetinin yüksek olması, elektrik motorunun iyi bir dokümantasyona sahip olması ve yüksek verimli olması, acil durum enerji kesme kontaktörünün sistemin ömrünü uzatması nedeniyle Yıldız Teknik Üniversitesi Alternative Energy Systems Society (AESK) Takımı kazandı.

Araç iç ve dış görünümü özgün, estetik ve günlük hayatta kullanıma elverişli olan takımlara verilen Görsel Tasarım Ödülü’nü ise estetik kabuk tasarımı sebebiyle Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Fen Racing Takımı kazandı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Fen Racing Takımı

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katıldıkları ilk senede göstermiş oldukları başarıdan dolayı Samsun Üniversitesi Elektrikli ve Otonom Araç Takımı Kurul Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

4-5 Eylülde gerçekleştirilen final yarışlarında Elektromobil ve Hidromobil kategorilerinde dereceye giren takımlar belli olmuştu. Performans Ödülleri ve Verimlilik Rekor Ödülü kazanan takımlara ödülleri TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 27 Eylül’de Gaziantep’te verilecek.

Hidrojen enerjili araçlarda (hidromobil) yakıt hücreleri kullanılarak hidrojen ve oksijenin kimyasal tepkimesi sonucu enerji elde edilir. Batarya beslemeli elektrikli araçlarda (elektromobil) elektrik enerjisinin depolandığı bataryalar bulunur. Elektrikli araçlarda elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştüren elektrikli motorlar kullanılır. Elektrik motorunun kullanıldığı araçların enerji verimliliği içten yanmalı motorlu araçlarınkinden daha yüksektir ve elektrik motoruyla çalışan araçlar havaya egzoz gazları salmaz. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda fosil yakıtların kullanıldığı içten yanmalı motorlu araçların yerini elektrik motoruyla çalışan araçların alması bekleniyor.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın temel amacı temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının araç teknolojilerinde kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak. Yarışlar sayesinde üniversite öğrencilerinin alternatif enerjili araçlarla ilgili araştırma imkânı edinmeleri, dünyadaki gelişmeleri takip etmeleri, deneyim kazanmaları ve bu yolla alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusunda ülke genelinde farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Kaynak:

https://challenge.tubitak.gov.tr/

Teknoloji

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.