Teknoloji
Ayşenur Okatan
06/11/2019 - 17:49

Eğlenerek Öğreniyoruz: Güncel Teknolojilerin Öğrenme Amaçlı Kullanılması

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Gelişen teknolojiler günümüzde sağlık, ulaşım, iletişim, eğitim gibi birçok alanda hayatımızı etkiliyor. Her geçen gün popülerliği artan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları ile bilgisayar oyunları artık sadece eğlenmek için değil eğitim amaçlı da kullanılıyor.

Biz de bu ay okul içi ve okul dışı öğrenim ortamlarında gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesi ve tasarlanması projelerinin yanı sıra insan ve bilgisayar etkileşimine yönelik de çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde Arduino kartı Tinkercad internet sitesi üzerinden kodlayarak, duman veya zehirli gaz tespit edildiğinde otomatik olarak açılan kapı sistemi tasarlıyoruz.

Bilim insanları normal bir bakteri gibi bölünerek çoğalabilen yapay bir bakteri geliştirdi. Geliştirilen bakteriye JCVI-syn3A adı verildi.