Teknoloji
Ayşenur Okatan
06/11/2019 - 17:49

Eğlenerek Öğreniyoruz: Güncel Teknolojilerin Öğrenme Amaçlı Kullanılması

Gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

Gelişen teknolojiler günümüzde sağlık, ulaşım, iletişim, eğitim gibi birçok alanda hayatımızı etkiliyor. Her geçen gün popülerliği artan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları ile bilgisayar oyunları artık sadece eğlenmek için değil eğitim amaçlı da kullanılıyor.

Biz de bu ay okul içi ve okul dışı öğrenim ortamlarında gençlerin ve çocukların öğrenmesini kolaylaştıracak sanal gerçeklik uygulamaları ve bilgisayar oyunları geliştirilmesi ve tasarlanması projelerinin yanı sıra insan ve bilgisayar etkileşimine yönelik de çalışmalar yapan Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Tüzün ile söyleşi gerçekleştirdik.

 

 

Teknoloji

ABD’nin Santa Cruz şehrinde bulunan Kaliforniya Üniversitesi ve Japonya’daki Ritsumeikan Üniversitesinden bir grup araştırmacı, üç boyutlu yazıcıları kullanarak insanlarınkine benzer biçimde çalışabilen robot parmak üretti.

 

Bir grup araştırmacı, tıpkı ayçiçekleri gibi Güneş’i takip eden bir malzeme geliştirdi.