Teknoloji
Dr. Tuba Sarıgül
03/09/2015 - 17:38

Elektrikli Otomobillerin Bataryaları Yakın Gelecekte Güneş Enerjisiyle Doldurulabilir

Elektrikli araçlarda ihtiyaç duyulan enerjinin tamamı yenilenebilir kaynaklardan sağlanan güneş enerjisiyle şarj edilebilir.

Son yıllarda enerji verimlilikleri ve çevre dostu olmaları nedeniyle her geçen gün daha fazla insan tarafından kullanılmaya başlanan elektrikli araçlarla ilgili en büyük problem, şarj olmaları için belli bir zamana ihtiyaç duyulması ve şarj istasyonlarının sayısının yetersizliği. Bu araçların şarj edilmesi için kullanılan elektrik enerjisinin çoğunlukla fosil yakıtlardan elde edilmesi ise başka bir problem.

İhtiyaç duyulan enerjinin tamamının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı güneş enerjisiyle şarj edilebilen elektrikli araçlar bu sorunlara çözüm olabilir. Ancak lityum-iyon bataryaların güneş enerjisiyle doğrudan şarj edilmesini sağlamaya yönelik yapılan çalışmalarda bu zamana kadar geliştirilen sistemlerin verimlilikleri hayli düşüktü.

class=attr__format__media_original

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları güneş gözeleri ile bataryaları doğru şekilde bir araya getirebildiklerini düşünüyor. Ana malzemesi perovskit olan güneş gözeleri ile seri olarak bağladıkları lityum-iyon bataryaları güneş enerjisiyle doğrudan şarj etmeyi başaran araştırmacılar, elde ettikleri verimin bu zamana kadar ulaşılan değerlerin en yükseği olduğunu belirtiyor. Küçük ölçekli bir prototip üzerinde çalışan araştırmacılar gelecekte perovskit güneş gözelerinin enerji verimliliğini artırmayı amaçlıyor.

Bu sistemde kullanılan perovskit minerali, güneş gözelerinin üretiminde çoğunlukla tercih edilen silisyumla karşılaştırıldığında, güneş ışınlarından daha geniş dalga boyu aralığında yararlanılabilmesine imkân sağlıyor. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme verimi ise silisyum güneş gözeleriyle karşılaştırılabilir düzeyde.

Elektrikli araçların kullanımında önemli bir sınırlayıcı etken olan uzun mesafelerde seyahat etme problemine de çözüm olabilecek bu yöntemin, elektrikli araçların çok daha fazla insan tarafından tercih edilmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Teknoloji

Tasarla ve Yap köşesinin bu etkinliğinde PictoBlox programı ile gerçek zamanlı duygu durumunu tespit eden bir uygulama oluşturuyoruz.

Bir grup araştırmacı dünyanın amonyakla çalışan ilk gemisini üretmek için çalışmalar yapıyor.