Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
03/02/2015 - 09:06

En Eski Yılan Fosilleri Bulundu

Araştırmacılar bugüne kadar keşfedilmiş en eski yılan fosillerini buldu. Fosillerin 140 ila 167 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önceki en eski yılan fosilleri yaklaşık 100 milyon yaşındaydı.

Araştırmacılar bugüne kadar keşfedilmiş en eski yılan fosillerini buldu. Fosillerin 140 ila 167 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önceki en eski yılan fosilleri yaklaşık 100 milyon yaşındaydı. Bugüne kadar 100 ila 140 milyon yıl öncesine ait dönemlerden kalma herhangi bir fosil keşfedilememiş olması fosil kayıtlarında boşluk olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar dört ayrı yılan türüne ait fosiller bulmuş. Bu türler Portugalophis lignites, Parviraptor estesi, Eophis underwoodi ve Diablophis gilmorei olarak adlandırılıyor. Elde edilen sonuçlar 100 ila 167 milyon yıl öncesi dönem arasında yılanların vücut şekillerinin bugünkü hallerini almaya başladığını gösteriyor. Gelecekte daha eski yılan fosillerinin de keşfedilebileceği düşünülüyor. Dr. M. W. Caldwell ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Dünya ve Yaşam

2020’de Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı Sanayi Devrimi öncesindeki dönemin 1,25 ºC üzerine çıktı.

İzlandalı araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışma, tek yumurta ikizlerinin gen dizilerinin aynı olmadığını ortaya koydu.