Dünya ve Yaşam
Dr. Mahir E. Ocak
03/02/2015 - 09:06

En Eski Yılan Fosilleri Bulundu

Araştırmacılar bugüne kadar keşfedilmiş en eski yılan fosillerini buldu. Fosillerin 140 ila 167 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önceki en eski yılan fosilleri yaklaşık 100 milyon yaşındaydı.

Araştırmacılar bugüne kadar keşfedilmiş en eski yılan fosillerini buldu. Fosillerin 140 ila 167 milyon yaşında olduğu düşünülüyor. Daha önceki en eski yılan fosilleri yaklaşık 100 milyon yaşındaydı. Bugüne kadar 100 ila 140 milyon yıl öncesine ait dönemlerden kalma herhangi bir fosil keşfedilememiş olması fosil kayıtlarında boşluk olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar dört ayrı yılan türüne ait fosiller bulmuş. Bu türler Portugalophis lignites, Parviraptor estesi, Eophis underwoodi ve Diablophis gilmorei olarak adlandırılıyor. Elde edilen sonuçlar 100 ila 167 milyon yıl öncesi dönem arasında yılanların vücut şekillerinin bugünkü hallerini almaya başladığını gösteriyor. Gelecekte daha eski yılan fosillerinin de keşfedilebileceği düşünülüyor. Dr. M. W. Caldwell ve arkadaşlarının yaptığı çalışmanın sonuçları Nature Communications’ta yayımlandı.

Dünya ve Yaşam

Kuşlar fiziksel özelliklerine, uçuş amaçlarına ve dış etmenlere bağlı olarak farklı hızlarda uçabilir.

Sakarya Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinden iki araştırmacı sadece Bolu’nun Aladağlar bölgesinde yetişen yeni bir bitki türü keşfetti.